Basketbol
Giriş Tarihi : 12-12-2014 09:17   Güncelleme : 12-12-2014 09:17

Başkentte usta çırak kapışması

İlklerin yaşanacağı maç öncesi usta Ercüment Sunter ile geçen sezon onun yardımcılığını yapan çırak Burak Gören maçın oynanacağı Arena'da bir araya geldi

Başkentte usta çırak kapışması

İlklerin yaşanacağı maç öncesi usta Ercüment Sunter ile geçen sezon onun yardımcılığını yapan çırak Burak Gören maçın oynanacağı Arena'da bir araya geldi

Bir tarafta Ercüment Sunter'in gelişiyle adeta kabuk değiştiren Türk Telekom, diğer tarafta son 4 maçta birbirinden zorlu rakiplere mağlup olan Rönesans TED Ankara Kolejliler. İkisi de Ankara'yı Türkiye Basketbol Ligi'nde başarıyla temsil ediyor ve sıra iki takımın birbirine yapacağı maça geldi.

Bu maçta Ercüment Sunter ve TED Kolejliler'de antrenörlük yaptığı dönemde yardımcılığını yapan Burak Gören ilk kez rakip olarak karşı karşıya mücadele edecek. Deyim yerindeyse usta ve çırak olarak ilk randevu. Derbi maç öncesi maçın oynanacağı Arena'da bir araya gelerek, soruları yanıtladı. İşte birbirini çok seven ve aralarında abi-kardeş yakınlığı olan başarılı antrenörlerimizle yaptığımız söyleşi:

ONDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK

Öncelikle hayırlı olsun. Telekom sezona iyi başlayamadı. Ercüment Sunter göreve geldikten sonra ne değişti?

Sezon başından itibaren şanssızlıklar yaşanmış, sakatlıklar olmuş. Ben göreve geldiğimde iyi seçilmiş ve iyi hazırlanmış bir kadro ile başladım. Ertuğrul hocanın seçtiği oyuncular doğruydu. Biz geldikten sonra bir takım küçük değişiklikler yaptık. Takım dışarıdan çok fazla top kullanıyordu. Bunu azaltıh, pota altına gitmeye başladık. Zaten kadromuz iyiydi. Oyuncularımız da kolay adepte oldu.

Burak Gören ile daha önce çalıştınız ama ilk kez rakip antrenör olarak karşı karşıya olacaksınız!

Burak ile çok güzel iki sezonumuz geçti. Kolej'de başarılması zor işlere imza attık. İlk yılımızda play-off'a girdik. Devamında Avrupa'da güzel işler yaptık ve ilk 8'e kaldık. Avrupa'nın en iyi 24 takımı arasına girdik. Bu Kolej tarihinde bir ilkti. Burak da yıllarca çok tecrübeli antrenörlerle çalışmış. Bilgi ve birikimini çok iyi olan bir insan. Çoğu şeyi de zaten ona bırakmıştım. Zaten antrenörlüğü de ona bırakmayı düşünüyordum. Yeni yönetim de böyle takdir etti. Türk basketbolu da çok değerli bir antrenör kazanmış oldu. Ercüment Sunter'e karşı oynamak nasıl bir duygu olacak? Ercüment abi bizim için bir baba, bir abi gibidir. Zaten onun bıraktığı ekip de aynen kaldı. Öncelikle antrenörlükten önce bizim için çok çok önemli bir insandır. Sahada rakip oluruz o hiç önemli değil. O bizim için çok değerli biridir her zaman. Hocama çok saygı duyuyorum. Evet değişik bir hikaye yaşanıyor. Kader bizi bu kez rakip yaptı. Ercüment abimizden ekip olarak çok şey öğrendik. Bize çok büyük desteleri oldu. Çalışırken bize çok değer verdi ve önümüzü açacak hamleler yaptı. Onun için müteşekkiriz. Bizim hayatımızda onun apayrı bir yeri olacak. Basketbol sahasında ve saha dışında her zaman dostuz.

Taraftarlara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Burak Gören: İstediğimiz Arena'da oynanacak maçta coşkulu bir kalabalık olması. Bu hem bizim hem de oyuncularımız için çok önemli. Ama en önemlisi maçımızı oynayacağız ve yine Ercüment abimizin elini öpeceğiz.

Ercüment Sunter: Ben de böyle bir güzel bir maçı kaçırmayın diyorum. Sahada centilmence, dostça bir mücadele olsun. Ankaralılar'a keyifli anlar yaşatalım. Ben de Burak gibi kazanmak istiyorum tabi. Başarılar diliyorum.

TÜRKİYE ÇOK İYİ BİR ANTRENÖR KAZANDI

Burak Gören: Ercüment abi ile çalışmak gerçekten güzel bir tecrübeydi. Ondan çok şey öğrendik. Beraber güldük, beraber ağladık diyebilirim. Ercüment abiden çok büyük bir insanlık gördük. Bize çok değer verdi. Bize çok rahat çalışma alanları bıraktı. Bunu başka hiçbir antrenör yapmazdı. Biz de ona saygı ve sevgimizi gösterdik ekip olarak. Birlikte çalıştığımız zamanlarda Yeri geldi Ercüment abiden daha fazla sevindik, yeri geldi Ercüment abi bizden daha fazla üzüldü.

Ercüment Sunter: Burak beni onure etti. O benim kardeşim gibi oldu. Ben çalıştığım ekipte kişiliğe önem veririm. Burak o bakımdan 4x4'lük bir insan. Hakikaten bilgi ve birikim olarak çok iyi. Sırf yardımcı antrenörden değil, bazen antrenör de yardımcıdan birşeyler öğrenir. Benim de ondan öğrendiklerim var elbet. Yeni neslin iyi antrenörlerinden biri. Kolej'de neredeyse her işi ona bırakırdım o kadar güveniyordum . O bakımda herkes layığını bulur, Burak da burayı hak ediyordu. Türk basketbolu çok önemli bir antrenör kazandı.

Burak Gören: Ercüment abi biraz önce söyledi. İnsanlar çok fazla dikkat etmedi ama geçen sene ve ondan önceki alınan önemli galibiyetler vardı. Play-off'larda Anadolu Efes gibi bir takımı eleme noktasına geldik. Arkasından Euro Cup'ta galibiyet alamazsınız dedikleri noktada son 8'e kalmamız çok ciddi bir başarıydı. Maalesef bunu tam anlayamadı insanlar. Türkiye'de Euro Cup'a kalan üçüncü takımdık, Galatasaray ve Beşiktaş'tan sonra. Çok önemli şeyler yaptık.

Ercüment Sunter:
Bir de en zor Euro Cup'tu. Euro Lig'den elenen 8 takım ilk defa Euro Cup'a gelmişti o dönemde. Ve biz orada Avrupa'nın en iyi 24 takımı arasına girdik ama o mücadeleler bizi çok hırpaladı. O dönemde play-off a kalamamıştık. Çünkü 24 maç bizi baya hırpaladı.

TAKTİKLERİ İYİ BİLİYORUZ

İkinizde birbirinizin taktiklerini, hamlelerini iyi biliyorsunuzdur…

Ercüment Sunter: Basketbolda çok fazla gizli saklı şey kalmadı artık. Herkes belirli şeyleri yapıyor. Belli düzenleri var. Burak benim düşüncelerimi bilir ben de onunkileri. Şu anda Türkiye'deki çoğu antrenör birbirini iyi tanıyor. Maçlar artık çok detaylı olarak inceleniyor, taktik ve istatistiksel olarak. İkimiz için de zor bir maç.

Burak Gören: Maç içinde ikimiz de neler düşünebileceğimizi iyi biliyoruz. Yapılacak şeyler ortada olacak. İyi olan, gününde olan, kazanmayı isteyen oyuncular maçı kopartacaktır. Kıyasıya bir mücadele olacağından eminim.

BAŞARI OLSUN SEYİRCİ GELİR

Bu sene iki takımımız da play-off oynayabilir mi?

Ercüment Sunter:
Çok isterim. İnşallah olur. Bu Ankara basketbolu için önemli bir adım olacaktır. Bence ikimizin de şansı var. Bunu başarırsak seyircinin alakasını da daha fazla çekmiş oluruz. Telekom'da dolu salonlarda oynamaya alışmıştık. Kolej'in geçmişi de öyledir. Tekrar bir seyirciyi salonlara çekebilmemiz için bizim de birşeyler göstermemiz gerekiyor.

Burak Gören: Play-off oynamayı gerçekten çok isteriz. Bunun için de mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizim bunu başarmamız halinde seyircinin bize daha çok destek vereceğine inanıyorum ben de. Telekom'un başarılı olduğu yıllarda Atatürk Spor Salonu hınca hıç dolu olurdu. Bir o kadar da dışarıda kalırdı. Başarı seyircinin gelişini etkileyecektir.

ZOR VE KEYİFLİ BİR MAÇ OLACAK

Seyircileri nasıl bir maç bekliyor?

Burak Gören:
Ercüment abiden öğrendiğimiz ilk şey kazansan da kaybetsende sahadaki duruştu. Sene başında takımla bir araya geldiğimde bunun önemini, kaybederken de sahada kalabilmeyi ve mücadelenin önemini anlattım. Bizim kurduğumuz takımlar çalıştıkça, zaman ilerledikçe değerini gösteren takımlar oluyor. Bu sene de öyle. Zor bir periyottan geçtik. Oynadığımız son 4 maça bakıldığında sonuç olarak iyi olmasa da detayında görülmesi gereken iyi noktalar da vardı. İyi basketbol oynadık.

Ercüment Sunter: Zor bir maç olacak. Kolej'in son 4 maçına bakıldığında çok iyi mücadele sergilediğini görüyoruz. Hem Telekom hem de Kolej iyi takımlar. Daha iyi yerlere gelmemiz gerekiyor. Gerçekçi olmalıyız. Şu an hedefimiz play-off. Gönül ister daha yukarıları ama orada gerçekten iyi takımlar var. Bunlar zaman içinde olacak şeyler. Bu maçta mutlaka iyi oynayan kazanacak. Önümüzde uzun bir lig maratonu var. Bu nedenle mühim olan istikrarı sürdürebilmek.

Haber: Ünal Turakoğlu/Uğur Yıldırım-Sabah Ankara