Ankaragücü
Giriş Tarihi : 14-12-2019 11:27   Güncelleme : 14-12-2019 11:27

Ankaragücü'nün Kapısına Kilit Vurdurmayız

Ankaragücü'nün Kapısına Kilit Vurdurmayız

A.Gücü Başkanı Fatih Mert, büyük çınarın yaşadığı zorluğu herkesin iyi anlamasını ve tarihi sorumluluk bilincinde hareket etmesini istedi.

Ekonomik tablonun insanın uykularını kaçıracak gibi olduğunu vurgulayan Mert, “Gelir ile gider arasında uçurum var. Biz taşın altına elimizi değil gövdemizi koyduk. Bu kulübü yaşatmak ve geleceğini kurtarmak adına, önemli adımlar atıyoruz” diye konuştu.

Ankaragücü Başkanı Fatih Mert 31 Ekim’de yapılan genel kurulun ardından geçen yaklaşık 1.5 ayda, gece gündüz demeden kulüp için çalıştıklarını belirtip, “Ankaragücü büyük bir çınar. Biz bu çınarın ne zor şartlar yaşadığını, işin içine tekrar girince daha iyi gördük. Bu zorluğu, camiadaki herkesin iyi anlaması ve tarihi sorumluluk bilinciyle hareket etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Tüm kulüplerin maddi sıkıntılar yaşadığını, Ankaragücü’ndeki ekonomik tablonun insanın uykularını kaçıracak gibi olduğunu vurgulayan Mert, şunları söyledi:

“Gelir ile gider arasında uçurum var. Biz taşın altına elimizi değil gövdemizi koyduk. Bu kulübü yaşatmak ve geleceğini kurtarmak adına, önemli adımlar atıyoruz. Şunu herkes bilsin ki mevcut durum, kulübün kapısına kilit vurulma noktasına gelmiş. Ancak biz bu kulübün kapısına kilit vurdurmayacağız. Bu kulübü ayakta tutmak, armanın değerini korumak on yüceltmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Popülist değil gerçekçiyiz. Kimseye hayal kurdurmak gibi bir düşüncemiz yok. Bu kulübün önceliği ve taraftarın beklentisi transfer yasağının kaldırılması yönünde. Bu sorunu aşmak için her gün yoğun temas halindeyiz. Futbolcular ve kulüpler ile ilgili 40 dosya vardı. Bu süreçte, 3’ünü tamamen kapattık. 7’si ile de uzlaşı sağladık. Toplam 10 dosyayı çözdük. Diğerlerini de çözmek, uzlaşı yolu bulmak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Önceliğimiz, puan silme cezası almamak için kritik dosyaları titiz bir çalışma ile sonuçlandırmak.”
AYLIK 9 MİLYON LİRAYA İHTİYAÇ VAR

“Az önce anlatmaya çalıştım. Kulübün içinde bulunduğu zorluğu herkes idrak etmeli. Yerli ve yabancı oyuncular, vergi, sigorta, personel ve diğer harcamalar için bu Ankaragücü’nün aylık, 9 milyon TL’ye yakın paraya ihtiyacı var. Bunun yanında, geçmişten gelen borçlar var. Oyuncu menajerlerine ödenecek yüklü miktarlar var. Bunları temizlemek, bir düzene koymak ve tabloyu daha iyi hale getirmek için kafa yoruyoruz. Ben de dışarıda iken bazı işlerin kolay yürüyeceğini sanıyordum. Ama içine girince gördüm ki tamam deyince işler çözülmüyor. Görüşmesi, yazışması, onayın çıkması bile nereden baksanız 15-20 günü buluyor.”

“Durum vahim ancak biz ümitsiz değiliz. Kimse de umutsuzluğa kapılmasın. Kulübün yüzünü aydınlığa çıkarmaya çalışırken, arka bahçesini de temizlemeye uğraşıyoruz. Tandoğan Tesisleri’nde geniş çaplı bir tadilat başlattık. Orayı baştan aşağı yeniledik. Bakımsızlıktan bozulan sahayı, sentetik çimle kaplamak için girişimlerde bulunduk. Yakın zamanda onun adımlarını atacağız. Bizim derdimiz, geçici, göz boyayıcı, pansuman tedbirlerle bugünü kurtarmak değil. Kulübün geleceğini, yarınlarını da güvence altına almalıyız. Bursaspor, Kocaelispor gibi kulüplerin durumları ortada. Bunlardan hepimiz dersler çıkarmalı, ona göre hareket etmeliyiz. Son günlerde, kulüplerin transfer harcama limitleri ile ilgili tartışmalar yaşanıyor. Federasyonla gerekli görüşmeleri yaptık, bizim açımızdan ceza uygulanması ile ilgili bir durum olmadığı ifade edildi.”

DENETİM FİRMASI HESAPLARI İNCELEYECEK

“Göreve geldiğimizde, bu takım sahaya çıkamama gibi bir tehlike ile karşı karşıyaydı. Bu badireleri atlattık. Sponsorluk anlaşması imzaladık. MKE ile görüşmeler yaptık. Halen girişimlerimiz sürüyor. Kulüpteki işimiz gece saat 3’te bitiyor. 3-4 saatlik uykuyla, o da uyuyabilirsek, sabah erkenden kalkıp, yeniden geliyor, işleri çözmeye çalışıyoruz. Fibabanka’dan alınmış bir kredi vardı. Yaptığımız görüşmeler sonunda, faiz oranını düşürüp, borç miktarını azalttık. Bağımsız denetim yapan iki firmaya teklif götürdük. 1-2 gün içinde bunanla ilgili bir geri dönüş olacaktır. Kulübün geçmişe dönük 5 yıllık hesaplarının incelenmesini isteyeceğiz. Onlar tarafından hazırlanacak raporlarda olumsuzluk tespiti sabit görülürse, gerekli yerlere müracaatlarımızı yapacağız.”  
“Mevcut kadromuzdan bazı oyuncular, alacaklarının tahsili konusunda yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı federasyon kanalı ile kulübe ihtar çektiler. 5 oyuncu ile görüşüp, paralarını yatırdık ve anlaşma sağladık. Gitmesini istemediğimiz oyuncularla görüşüp, ne pahasına olursa olsun onları kulüpte tutacağız. Bizim istemediğimiz bazı oyuncularla da yollarımızı ayıracağız. Bu takımın öncelikle Süper Ligde kalması lazım. Bunu başarmak için el birliği yapmamız, dayanışma içinde olmamız, A.Gücü’nün yapısındaki imalat’ı harbiye ruhunu ortaya çıkarmamız lazım. Buranın geliri ile bir alt ligin geliri arasında büyük fark var. Transfer yasağını kaldırmak uzun ve yorucu bir iş. Biz bu zorluğu aşmanın yollarını arıyoruz. Oyuncuyu ikna edip anlaşmak gerekiyor. Bir oyuncunun birden fazla menajeri çıkıyor sonrasında anlaşma bozuluyor. Bunları çözebilmek için projeler geliştiriyoruz. Burada sözleşmeler imzalanmış, paraların ödenmesi konusunda sıkıntılar olmuş, davalar açılmış. Biz sonuna kadar uzlaşı kanallarını açık tutma taraftarıyız. Bazı oyuncular, (Bu kulüp transfer yasağını açmak için bizim alacaklarımızı ödemek zorunda) şeklinde bir düşünce içinde olabiliyor. Her ihtimali düşünüp, ona göre hareket ediyoruz.”

Özgür Şahiner/Hürriyet Ankara