Reklam
Giriş Tarihi : 22-11-2019 21:32   Güncelleme : 22-11-2019 22:27

Emprime Baskı Boyaları

Emprime Baskı Boyaları

Emprime baskıyı genel olarak anlatacak olursak değişik renkte boya kullanılarak kumaş üzerine desen ve zemin basma işlemidir. Bu işlemi gören yün, ipek yada benzeri kumaş gibi çeşitli boya ve teknikler kullanılarak yapılmaktadır.

Emprime baskı el ile yapılan baskı türüdür. Tahta kalıp ile yapılır bu baskı için serigrafi boyası kullanılır. Alpaka, raşel, saten, pamuklu kumaş gibi malzemelere uygulanabilir.

Emprime kalıp ve ipek ile yapılır. Öncelikle baskı alanı kadar bir kalıp hazırlanır ve sonra bu kalıba gergin olacak şekilde ip döşenir. Baskı için kalıp artık hazırdır.

BOYA SEÇİMİ VE ÖZELLİKLERİ

Serigrafi de kullanılan boyalar iki ana gruba ayrılıyor.

 - Su bazlı boyalar

 -Plastisol boyalar

PLASTİSOL BOYALAR

Sadece tekstilde kullanılabiliyor, daha ucuz ve güçlü olmasından dolayı büyük fabrikalar tarafından tercih edilir. Sabitlenmesi için baskı sonrası kurutma ve fırınlama işlemi gerektiriyor.

Bu boyalar kuruyunca su bazlı boyaların aksine sertleşir ve kumaş üzerinde bir tabaka oluşturur. Plastisol boyaları temizlemek içinse özel çözücü kimyasallar gerek. Onları kullanırken eldiven ve maske kullanımı önemlidir.

SU BAZLI BOYALAR

Su bazlı boyalarda renk pigmentleri suyun içinde erimiş durumda. Baskını yaptığında pigmentler yüzeyde emiyorken su buharlaşıyor ve baskın bitmiş oluyor. Su bazlı boyalar hem bolca farklı yüzeyde uygulanabiliyor, hem de baskıların daha güzel emiliyor. Su bazlı boyayı temizlemek çok basit. Tek ihtiyacın olan orta basınç su fışkıran bir alet.

KUMAŞ BOYALARI

Su bazlı boyaların alt grubu olan kumaş boyaları su bazlı boyaların tüm özelliklerini taşımakla beraber her türlü kumaşa çok iyi emilim sağlar. Baskı sonrası 5-10 dakika içerisinde oda sıcaklığında kurur, ardından 1 dakika kadar orta ısıda bir ütü ile sabitlenir. Tişört, çanta, yastık, deri gibi pek çok yüzeye ve ojeye uygulanabilir

AKRİLİK BOYALAR

Su bazlı olup kumaş boyasına göre daha uygun fiyatlı olan bir boya türüdür. Kağıt, ahşap, metal gibi yüzeylerde süper sonuç verir. Hava ile sabitlenir, ütüleme işlemine gerek yoktur.

ÖZEL BOYALAR

 Bu baskının bir başka güzelliği zengin boya alternatifleri olması. Bakır, altın görünümlü baskılar.