Reklam
Giriş Tarihi : 22-11-2019 21:19   Güncelleme : 22-11-2019 21:19

Kompozit Cephenin Kullanım Alanları

Kompozit Cephenin Kullanım Alanları

Polietilen yapısında olan plastik maddelerin iki yüzeyinin alüminyum levhalarla kaplanmasıyla yapılan yapı malzemelerine kompozit cephe denir. Bu yapı birden fazla malzeme ile kaplamaya elverişlidir. Ahşap kaplama, alüminyum kaplama, kontrplak kaplama yapılan alanlardır.

 1) Sağlamlığı: Kompozit cepheler kırılmaya, çatlamaya, paslanma, oksitlenme, yangın gibi etkenlere karşı dayanıklıdır.

 Kompozit Cephe Nerelerde Kullanılır?

Binaların dış cephelerinde kaplamalarında tercih edilmektedir. Reklam alanları ve dekorasyonda kullanılmaktadır. Bankalarda, otellerde, alışveriş merkezleri ve metro istasyonlarında kompozit cephe kullanılmaktadır. kompozit cephe hem Türkiye'de hem de dünya da mimarlar tarafından tercih edilen yapı malzemeleridir. Özellikle yeni yapılan binalar da dekoratif olarak kullanılan bu yapılar, binaların daha hoş, Çekici ve göze daha estetik gelmektedir. Kompozit cephe eski evlerin tadilatlarında kullanılarak binanın eski görünümünden kurtarmaktadır

 Kompozit Cephelerin Avantajları Nelerdir?

 1) Hafif olması

 2) Sağlam ve dayanıklı olması sebebiyle uzun yıllar kullanılması

 3) Onarıma ihtiyaç duyulmaması ve uzun süre kullanım

 4) Esnek olmasından dolayı kolay şekil verilmesi

 5) Ses ve ısı yalıtımı sağlaması

 6) İklim şartlarına ve sert darbelere dayanıklı olması

 7) Paslanma, oksitlenmeye dayanıklı olması ve kullanımın kolay olması

 Kompozit Cephe Nasıl Uygulanır?

Kompozit cephe levhalar halinde uygulanır. 1.250 mm ve 3.200 mm ölçülerde sabit olarak üretilir. Kompozit cephe esnek olması nedeniyle kurulum yapılacak yüzeyde el aletleri ile delinerek yüzeye monte edilir. Montaj sırasında demir, taş, beton gibi yapı alanlarında büyük iş makinelerine ihtiyaç duyulmaz. Kompozit cephelerin renkli kısımları taşıma sırasında zarar görmemesi için plastik kaplama gerçekleştirilir. Kompozit cephe binaya uygulanmadan önce ızgaralara monte edilmez. Kaplamalarda yatay ve düşey olarak olarak bina kaplaması gerçekleştirilir.

Günümüzde proje ve detaylara göre kompozit cephe kullanımı artmaktadır. Yenilik mimarı yapılarda alüminyum kaplama ile renklendirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu renklendirme de 16 farklı renk tonu kullanılabilmektedir. Yapı malzemesi olarak granit ve ahşap renklendirme de kullanılmaktadır. Yapı çalışmalarında uygun yüzey önceden detaylandırılıp, ona göre projeye başlanmalıdır. Ustalık isteyen kompozit cephe uygulamaları ekonomik ve kalıcı olmasıyla birçok sektör için kullanışlı hale gelmiştir.