Ankaragücü
Giriş Tarihi : 12-07-2019 11:47   Güncelleme : 12-07-2019 12:03

Ankaragücü'nden Kimler Geldi Kimler Geçti

Ankaragücü'nden Kimler Geldi Kimler Geçti

Ankaragücü'nün efsane kulüp müdürü Arslan Gürsoy, Tandoğan Tesisleri'nin durumuna çok üzüldüğünü söyledi.

Ankaragücü'nün efsane kulüp müdürü Arslan Gürsoy, Samsun Havza doğumlu. 12 yaşında spora başladı. 70 yıldır sporun içinde olan Gürsoy 32 yılı aşkın süredir Ankaragücü'nde Kulüp Müdürü görevinde. Kayseri Karagücü, Malatyaspor ve Şanlıurfaspor kulüplerinde kalecilik ve kaptanlık yapan Gürsoy, 1962 yılında hakemliğe başladı. 18 yıl hakemlik yapan Gürsoy gençlik yıllarında başarılı bir kaleci olduğunu söyleyerek, "İstanbulspor ve çeşitlitakımlardan teklif gelmesine rağmen Kayseri'deki görevlerim nedenleriayrılamadım. Çok şanssız bir dönemdi. İstanbulspor'a gitseydim belki de kariyerim farklı bir noktada olurdu. Görevlerim nedeniyle gidemedim" diye konuştu.
BÜYÜK BİR STADYUMUMUZ YOK

1987 yılında "Türkiye'nin Başkentiyiz ama büyük bir stadımız yok" diyen Gürsoy, "Moskova'da CSK Moskova antrenman yapıyordu, futbolu çok seviyorum yakından takip ediyordum. Stadı gördüm. Madrid'deki statları gördüm. İngiltere'nin 100 bin kişilik stadyumu var. Ankara'da niye yok? 45 bin kişilik 50 bin kişilik olsun ama bir stadımız olsun. Bu bizim için zul. Başkent burası. Bu hallere mi düşecektik. UEFA veya FIFA'nın tertiplediği müsabakada ilk gidilecek yer başkenttir. 19 Mayıs'ı yıktık öylece duruyor, üzülüyorum. Şu Tandoğan'ın hali yürekler acısı. Burada minikler oynuyor, elit ligler var. Bu çocuklar nerede yetişecek" ifadelerini kullandı.

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

30 yılı aşkın süredir Ankaragücü'nde Kulüp Müdürlüğü yapan Gürsoy, birçok hocayla çalıştığını söyledi: "İlk hocam Galatasaray'ın hocası Brian Birch idi. Kısa da olsa kendisiyle çalışma fırsatı buldum. En güzel dönemdi. Daha sonra Fatih Terim, Samet Aybaba Mesut Bakkal, Ersun Yanal ve sayamayacağım kadar Ankaragücü'nü çalıştıran birçok hoca gördüm" ifadelerini kullandı.
BOĞAZIMDAN HARAM GEÇMEDİ

Karıncayı bile ezmediğini söyleyen Gürsoy, "Kulüpte beni severler. Arslan amca ya da Arslan Baba derler. Hayatımda karıncayı bile ezmedim. Bir askerimin kulağını çekmedim. Herkese nazik davranıyorum. İnsanları seviyorum" dedi.

"Boğazımdan bir kuruş haram geçmedi" diyen Gürsoy, "Sağlıklı olmayı dürüst oluşuma, haram yememeye, spor yapmaya ve namaz kılmaya borçluyum. Benim elime geçen para kimsenin eline geçmez. Hiç birine elimi sürmem. Allah şu kapıdan çıkartmaz. Boğazımdan haram geçmedi" ifadelerini kullandı.

ARKADAŞIM BURADA BU İŞİ KABUL EDEMEM

1987 yılında Ankaragücü'nde resmen 'Kulüp Müdürü' görevine getirildiğini belirten Gürsoy, Ankaragücü'nün o dönemki başkanı Nurettin Çarmıklı'nın kendisini Kulüp Müdürü yapmak için teklif yaptığını ancak bunun etik olarak doğru olmadığını söyledi: "Ankaragücü Başkanı Nurettin Çarmıklı ile dostluğumu bilenler bilir. Ankaragücü'nde Kulüp Müdürü görevine getirilmem için teklif yaptı. Futbol oynadığım dönemde takım arkadaşım Mesut, Ankaragücü'nde Kulüp Müdürü görevini devam ettirdiği için bu görevi geri çevirdim. Arkadaşım makamını kabul edemezdim, bana yakışmazdı. İlerleyen zamanlarda Mesut ayrıldı, ben de 1987 yılında Ankaragücü'nde resmen göreve başlamış oldum."

Vuslat Ay / Sabah Ankara