Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 10-07-2019 08:00   Güncelleme : 10-07-2019 08:00

G.Birliği Camiası Muric'i Sudan Ucuza Satanı Merak Ediyor!

G.Birliği Camiası Muric'i Sudan Ucuza Satanı Merak Ediyor!

Fenerbhçe'nin, Rizespor’dan 3.5 milyon Euro bonservis bedeli ve 5 oyuncu karşılığı kadrosuna kattığı belirtilen 25 yaşındaki oyuncunun, Beştepe serüveni kısa sürmüştü.

Futbol dünyası, Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki transfer kapışmasının ardından, Fenerbahçe ile anlaşan Rizespor’lu Vedat Muriç’i konuşurken, Gençlerbirliği’nde, yaşanan ‘büyük pişmanlık’ sonrası, camia, Muriç’in Beştepe’den gidişindeki sorumluları merak ediyor.

Fenerbahçe’nin Vedat Muriç transferi için Rizespor’a, 3.5 milyon Euro bonservis bedeli ödeyeceği, 4’ü kiralık biri de bonservisi ile olmak üzere 5 oyuncu vereceği konuşuluyor.

GOLLERİYLE ÖN PLANA ÇIKTI

Giresunspor’da forma giyerken, o zamanki adıyla PTT Birinci Ligde 17 gol atıp, gol krallığı yarışında ikinci olan Vedat Muriç, 30 Mayıs 2016 tarihinde, Gençlerbirliği’ne geldi. Rahmetli duayen Başkan İlhan Cavcav, Kosovalı futbolcuyu transfer ettikleri dönemde, kendisi ile telefonda, bildiği Arnavutça kelimeleri kullandığını dile getirmiş, Vedat da bundan çok etkilendiğini söylemişti. Vedat, Gençlerbirliği’ne büyük umutlarla gelirken, Beştepe serüveni kısa sürdü. Çok fazla şans bulamayan Kosovalı forvetin, asıl hikayesi ise takımdan ayrılışında yaşandı.
SUDAN UCUZ RAKAMA GİTTİ

Giresunspor’dan 400 bin Euro bonservis bedeli ile transfer edilen Vedat’ın, takımdan gönderilmesi fikri ortaya atıldığında, bazı yöneticiler buna karşı çıkarken, bazıları bir an önce bu transferin sonlandırılmasını istedi. O dönemde, Bursaspor’da sorunlar yaşayan Deniz Yılmaz’ın da Gençlerbirliği’ne gelmesi söz konusuydu. Vedat ile ilgili tartışmalar yaşanırken, Kosovalı oyuncuyu göndermek için çaba harcayan ekip içindeki isimler, “Bize faydası olmaz. Süper Ligin oyuncusu değil” diye ısrar edip, başkanın fikrinin de bu yönde oluşmasına yol açtı ve bu gelişme sonunda Vedat, 400 bin TL bonservis bedeli karşılığında Rizespor’a verildi. Bursaspor’da gözden çıkarılan ve hiç bir kulübün ilgilenmediği Deniz Yılmaz, kısa süre sonra Beştepe’ye gelirken, kendisi için 600 bin Euro’nun üzerinde bir maliyet çıktı. O dönemde Deniz’in transferi tıkanma noktasına gelirken, oyuncunun istediği ücrete bir miktar zam yapılarak, sorun aşıldı.

YILDIZI İYİCE PARLADI

Vedat, o dönem Birinci Futbol Ligi’nde yer alan Rizespor’un Süper Lige yükselmesinde golleri ile büyük pay sahibi olurken, Süper Lig’de takımını sırtlayan isim oldu. Kosovalı forvet, Süper Lig kariyerinin en verimli sezonunu 17 gol 8 asist ile tamamlarken, bu performansı ile Fenerbahçe’ye transfer oldu ve kulübüne yaklaşık 20 milyon TL bonservis parası kazandırdı. Vedat’ın gidişinin ardından Gençlerbirliği’ne gelen Deniz Yılmaz ise 1.5 sezon sonunda, sözleşmesinin bitimi ile birlikte sessiz sedasız Beştepe’den ayrıldı.
JAİLTON’A VERİLEN İMZA PARASI

Vedat Muriç’in, şu anki kulübüne kazandırdığı bonservis bedeli, Rizespor yönetimi ve kulüp menajeri Yılmaz Bal’ın taktik başarısı olarak gösterilirken, aynı dönemlerde Gençlerbirliği’ne gelen ve Deniz Yılmaz gibi sezon sonunda bedelsiz şekilde kulüpten ayrılan Brezilyalı Jailton’un durumu da kafaları karıştırdı. 2017 yazında Çin’in alt liginden Gençlerbirliği’ne büyük umutlarla transfer edilen Jailton’un transfer ücretinin yanı sıra, 800 bin Euro imza parası alması ve 2 sezon sonunda, hafızalarda iz bırakmadan ve kulübe hiç para kazandırmadan ayrılması, Gençlerbirliği’nin son dönemde yaşadığı ekonomik sorunların nerelerden kaynaklandığını göstermesi açısından önemli örnekler olarak duruyor.