Ankaragücü
Giriş Tarihi : 20-06-2019 08:20   Güncelleme : 20-06-2019 08:20

Ankaragücü'nde Bir Ömür; Musa Cimilli

Ankaragücü'nde Bir Ömür; Musa Cimilli

40 yıl önce 1979’da çaycı olarak girdiği Ankaragücü kulübünün ‘hafıza kartı’ o... 1981 Türkiye Kupası zaferi yaşadı, 1991’de kaçan kupanın finaline tanıklık etti

62 yaşındaki Cimilli, 40 yıl önce çaycı olarak girdiği kulüpte malzemeci olarak devam etti. Onlarca futbolcu, birçok teknik adam geldi gitti. Sarı lacivertli kulüpte bir tek o kaldı. Ankaragücü tribünlerinin yakından tanıdığı Cimilli Musa'yı tanımayanlarınız için yaşanan ilginç anlardan Ankaragücü'nde forma giymiş futbolculardan, takımı çalıştırmış teknik adamlara kadar pek çok konuda bir söyleşi gerçekleştirdik.

KULÜBE ÇAYCI OLARAK GİRMİŞTİ

40 yıl önce 1979'da çaycı olarak girip hemen sonrasında malzemeci olarak devam ettiği görevi boyunca sayısız oyuncu ve teknik adamla çalışmış, 1981 Türkiye Kupası'nın alınışını görmüş ve 1991'deki şanssız bir şekilde elden kaçan kupanın finalini yaşamış.. Milli takımda görev alırken tercihini Ankaragücü'nden yana koyacak kadar da Ankaragücülü ve de vefakâr… Aslen Erzurumlu olan Cimilli 7 yaşından beri Ankara'da yaşıyor. 1979 yılında kaleci Adil Eriç ile tanışınca Ankaragücü ile olan hikâyesi de o zaman başlıyor. 
BENİ DEPLASMANLARA GÖTÜRÜYORLARDI

Cimilli'nin babasının yanına giden kaleci Adil, "Musa nerede, kulübe uğrar mı" dedikten sonra Cimilli kulübe giderek çaycı olarak işe başlar. Daha sonra malzemecilikte çalışan kişi askere gidince onunr yerine geçer: "Çaycıyken bile deplasmanlara gidiyordum. Futbolcular dahil herkes bana hasta oldu. Elim ayağım tuttuğu sürece işimi de sevdiğim için devam edeceğim" ifadelerini kullandı. Taraftarla arasında özel bir bağ olduğunu söyleyen Cimilli bir anısını şöyle anlatıyor: "Milli Takım'a gittiğimi taraftar da biliyordu. 19 Mayıs'a çıkıyordum. 'Musa bizi Gullit'i getir' diye tezahürat. Bir sezon açılışında seremoni yapılıyor. Futbolcuları tanıtıyorlar. E, tabi biz de oradayız. Murat Karayalçın belediye başkanıydı. Beni anons ettiler; 'Milli Musa buraya, yumruk havaya!', Karayalçın orada demiş ki. "Bu kim bu kadar çok alkış alıyor?" Onlar da 'Bizim malzemeci' demişler, şaşırmış."

YIKAR ÜTÜLERDİM

Cimilli, "En beğendiğim forma çubuklu sarı lacivert forma, lacivert şort, lacivert tozluk. Şimdi yeni yeni formalar türedi. Eskiden isim yoktu. Numara vardı. Onları söker yeniden dikerdik. Şimdi formayı tribüne atıyorlar. Eskiden toprak saha, toz, çim… Onları yıkayıp ütülüyorduk. Kramponları yaptırıyordum. Şimdi parasıyla alıyorlar ama çoğu sponsorlu" diyerek eski günlerini yadetti.

UÇAKTA MOLA MI VARMIŞ!

Futbolcuların kendisini mola vereceğiz diyerek kandırdıklarını söyleyen Cimilli, uçağa ilk kez 1979 yılında bindi: "Deplasmana gidiyoruz. İzmirspor'dan aldığımız Gürsel Barış vardı. Devamlı otobüsle gittiğimiz için restaurantlarda mola veriyoruz. O zamana kadar uçağa hiç binmemiştim. Topçular bindi. Gürsel beni oyalıyor. 'Abi yanımda otur Bulut Restaurant var havada, orada mola verince yine beraber yeriz.' Karada mola verilince havada da veriliyor sandım. Uçağın içinde halı var diye bana ayakkabılarımı çıkarttırdılar. Hostes kek getirdi. 'Kardeşim bu ne, mola vereceğiz ya! Hani 'Bulut Restaurant?" Abi şaka yaptık diye kahkahayı bastılar. Şimdi alıştım dolmuşa biner gibi biniyorum." "Antalya'ya kampa gittiğimizde kampın son günü futbolcular ben şarkı söyleyeceğim diye afiş hazırlarlar. Bir gün Abant'tayız. 6-7 takım daha var. Otel müdürü 'Musa Cimilli Şov' diye afiş asıyor. Biz de bunun üzerine hazırlandık. Birer de papyon taktık. Diğer takımlar beni bilmiyor. Sahneye çıktım. 3 saat konser verdim. Güzel anılardı. Şimdi de son gün çıkarım, birlikte eğleniriz."
TABİİ Kİ ANKARAGÜCÜ!

1988-89 sezonunda Milli Takım'da çalışma fırsatı yakalayan Musa Cimilli, "Tınaz Tırpan hoca geldi. Daha sonra milli takıma geçince "Gelir misin" dedi. "Niye gelmeyeyim hocam" dedim. O sezon hem Ankaragücü'nde hem de Türk Milli Takımı'nda çalıştım. Daha sonra bana "Ya Ankaragücü ya Milli Takım" dediler. Gözümü burada açtığım için Ankaragücü dedim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vuslat Ay / Sabah Ankara