Reklamı Geç

Ankaragücü Bir Türkiye Değeridir

Ankaragücü Bir Türkiye Değeridir
Bu içerik 1756 kez okundu.

MKE Ankaragücü 20. yüzyıl başlarında İstanbul’da kurulmuş ve daha sonra Ankara’ya taşınmış bir futbol kulübüdür. Kulübün İstanbul’dan Ankara’ya taşınması Kurtuluş Savaşı’na dayanır.

İmalat-ı Harbiye işçileri, öğrencileri ve ustaları tarafından kurulmuş bir futbol kulübü olarak MKE Ankaragücü, 1920’lerden sonra Ankara’da hem sosyal hem de kültürel anlamda etkili bir temsil oluşturmayı başarmıştır.

Ankaragücü kitlesel taraftarıyla yıllar boyunca Ankara’daki en fazla ilgi çeken kulüp unvanına sahiptir. Basit biçimde kulübün kısıtlı sportif başarılarıyla açıklanamayacak olan bu büyük destek, Ankaragücü’nün tarihinden, işçi takımı oluşundan ve kentle olan ilişkisinden kaynaklanmaktadır.
Kulüp, kentin farklı bölgelerini de kapsayacak biçimde ‘eski Ankara’ ve ‘yeni öteki Ankara’nın tarihsel ve kitlesel desteğini elde etmeyi başarmıştır.

***

Kulübün tarihsel süreçleri ve kentle olan ilişkisinin yanı sıra, taraftarların kent, kulüp ve aidiyetleri de incelenmeye değerdir. Bu sezon ciddi maddi sıkıntılar yaşayan Ankaragücü devre arasında kısıtlı imkanlarla yaptığı transferler sayesinde zor da olsa ligde kalmayı başarmıştır. İnşaatına 2015’te başlanan ve bu yıl hizmete giren modern mimariye sahip 22 bin kapasiteli Eryaman Stadyumu’nu Ankaragücü taraftarı hemen benimsedi ve takım birçok maçı dolu tribünler önünde oynadı. Kısaca bugün Ankara, 5 milyon nüfuslu, Orta Avrupa kentlerini aratmayacak yaşam kültüründe tüm dünyanın tanıdığı modern ve çağdaş bir kent oldu. Ankara tarihsel seyrine uygun olarak bugün de Türkiye’nin ve bölgenin en büyük silah sanayi merkezlerinden biridir. Gelişen Ankara’nın gelişen ekonomik gücü Ankaragücü’ne destek çıkmalıdır.

Kaynak: MEHMET KALFA: Aydınlık Gazetesi

ankaragücü imalatı harbiye haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antalyaspor'dan İliginç Forma Tanıtımı
Antalyaspor'dan İliginç Forma Tanıtımı
Erkek Yaz Kombinleri
Erkek Yaz Kombinleri
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi