Ankaragücü
Giriş Tarihi : 18-05-2019 09:14   Güncelleme : 18-05-2019 09:14

Ankaragücü Bir Türkiye Değeridir

Ankaragücü Bir Türkiye Değeridir

MKE Ankaragücü 20. yüzyıl başlarında İstanbul’da kurulmuş ve daha sonra Ankara’ya taşınmış bir futbol kulübüdür. Kulübün İstanbul’dan Ankara’ya taşınması Kurtuluş Savaşı’na dayanır.

İmalat-ı Harbiye işçileri, öğrencileri ve ustaları tarafından kurulmuş bir futbol kulübü olarak MKE Ankaragücü, 1920’lerden sonra Ankara’da hem sosyal hem de kültürel anlamda etkili bir temsil oluşturmayı başarmıştır.

Ankaragücü kitlesel taraftarıyla yıllar boyunca Ankara’daki en fazla ilgi çeken kulüp unvanına sahiptir. Basit biçimde kulübün kısıtlı sportif başarılarıyla açıklanamayacak olan bu büyük destek, Ankaragücü’nün tarihinden, işçi takımı oluşundan ve kentle olan ilişkisinden kaynaklanmaktadır.
Kulüp, kentin farklı bölgelerini de kapsayacak biçimde ‘eski Ankara’ ve ‘yeni öteki Ankara’nın tarihsel ve kitlesel desteğini elde etmeyi başarmıştır.

***

Kulübün tarihsel süreçleri ve kentle olan ilişkisinin yanı sıra, taraftarların kent, kulüp ve aidiyetleri de incelenmeye değerdir. Bu sezon ciddi maddi sıkıntılar yaşayan Ankaragücü devre arasında kısıtlı imkanlarla yaptığı transferler sayesinde zor da olsa ligde kalmayı başarmıştır. İnşaatına 2015’te başlanan ve bu yıl hizmete giren modern mimariye sahip 22 bin kapasiteli Eryaman Stadyumu’nu Ankaragücü taraftarı hemen benimsedi ve takım birçok maçı dolu tribünler önünde oynadı. Kısaca bugün Ankara, 5 milyon nüfuslu, Orta Avrupa kentlerini aratmayacak yaşam kültüründe tüm dünyanın tanıdığı modern ve çağdaş bir kent oldu. Ankara tarihsel seyrine uygun olarak bugün de Türkiye’nin ve bölgenin en büyük silah sanayi merkezlerinden biridir. Gelişen Ankara’nın gelişen ekonomik gücü Ankaragücü’ne destek çıkmalıdır.

Kaynak: MEHMET KALFA: Aydınlık Gazetesi