Süper Lig
Giriş Tarihi : 26-04-2019 08:56   Güncelleme : 26-04-2019 08:56

Futbolda Yabancı Kuralı Değişiyor

Futbolda Yabancı Kuralı Değişiyor

Yeni yabancı kuralı netleşiyor! Son olarak 6 2 2 modeli ile gündeme gelen yeni yabancı kuralıyla ilgili TFF'nin tepkilerin ardından düzenlemeye gittiği ortaya çıktı. 

Türkiye Futbol Federasyonu'nda 1 Haziran seçimleri öncesinde yabancı sayısıyla ilgili hummalı bir çalışma yapılıyor.

Trabzonspor, Erzurumspor, Göztepe, Bursaspor, Rizespor gibi kulüpler sınırsız yabancı kararının gözden geçirilmesini istemişlerdi.

14 Mart tarihli haberde federasyonun 6 sahada, 2 kulübede, 2 geniş kadroda toplam 10 yabancı (6+2+2) üzerinde çalıştığı duyurulmuştu.

Bu haberin ardından kulüplerden gelen tepkiler nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu konuyu tekrar masaya yatırdı.

Yabancı sayısının değişmemesi ancak içeriğinde yeniliğe gidilmesi yönünde fikir yoğunluğu oluştu.

TFF'nin şu an üzerinde çalıştığı taslak halinde olan yeni kurala göre, kulüpler geniş kadroya yine 14 yabancı oyuncu yazdırabilecek.

Maç kadrolarında yine şu anda olduğu gibi 12 yabancı oyuncunun ismi yer alacak.
Ancak sahada aynı anda en fazla 8 yabancı bulunabilecek.

11'de 3 Türk statüsünde futbolcu oynatma zorunluluğu olacak.

Federasyon bunu henüz bir kural haline getirmedi. İlgili yöneticiler, konuyu 1 Haziran seçimleri öncesinde kulüplerle görüşecek.

Kulüpler Birliği'nin Mart'ta yaptığı toplantıda 5 kulübün "Sahadaki yabancı azaltılsın" şeklinde görüş bildirdiğini ifade eden TFF yetkilileri, 8+4+2 şeklinde revize edilen kurala çoğunluğun olumlu bakacağını düşünüyor.

Süper Lig'de dönem dönem gündeme gelen yabancı sayısında yaşanılacak olası bir düşüş en çok Başakşehir'i, en az Sivasspor ile Kayserispor'u etkileyecek.