Reklamı Geç

Halı Sahalarda Sakatlanmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Halı Sahalarda Sakatlanmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli
Bu içerik 714 kez okundu.

Op. Dr. Lapçın, halı saha maçlarında sakatlanmaları engellemek için dikkat edilmesi gereken 5 noktaya dikkat çekti 

Halı sahada sakatlanmaların temel nedeninin sürekli olarak kas ve bağları güçlendirici egzersiz yapmadan ve maç öncesi de ısınmadan sahaya çıkmak olduğunu belirten Op. Dr. Lapçın, "Bu nedenlerin yanında halı saha beton üzerine konulmuş sentetik bir zeminden oluşmaktadır. Bu zemine uygun olmayan ayakkabıların kullanılması da sakatlanmalara yol açmaktadır. Hiçbir travma yokken de maç esnasında sakatlanmalar çok sık görülmektedir. Bu sakatlanmaların nedeni de çoğunlukla zeminden kaynaklanmaktadır. Bu tür sakatlanmalar genelde koşarken ayakkabının zemine takılması ya da ayakkabının zeminde gerektiği durumlarda kaymaması sonucu bacağın üzerinde yapılan ani dönme hareketleri kırık ya da bağ yaralanmalarına neden olur" dedi.

5 KURALA DİKKAT EDİN

Op. Dr. Lapçın, halı saha maçlarında sakatlanmaları engellemek için dikkat edilmesi gereken 5 noktaya dikkat çekti ve şöyle sıraladı:

- Kasları germeye ve güçlendirmeye yönelik egzersizler günlük hayatta devamlı yapılmalı


- Maç öncesi mutlaka ısınma hareketleri yapılmalı

- Oyun esnasında yorulmak da sakatlanmalara neden olabileceği için düzenli olarak haftada birkaç kez efor kapasitesini artıracak düz koşular yapılmalı

- Halı saha zeminlerinin yıpranmış olması sakatlanmalara neden olacağı için halı saha zemini kontrol edilmeli

- Halı saha zeminine uygun ayakkabı seçilmelidir.

Dr. Lapçın ilk müdahale için yapılması gerekenleri ise şöyle belirtti: "Halı saha sakatlanmalarında ilk müdahale çok önemlidir bu nedenle bir sakatlanma meydana geldiğinde oyuna hemen son vererek sakatlanan kişiye soğuk kompres uygulamasına başlanmalıdır ve sakatlanan yeri hareket ettirmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”

halı saha sakatlık haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Abdullah Avcı Tyler Boyd'u Bırakmıyor
Abdullah Avcı Tyler Boyd'u Bırakmıyor
Spor Ekranı
Spor Ekranı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi