Reklamı Geç

Gençler ve Değerler

Gençler ve Değerler
Bu içerik 945 kez okundu.

Hürriyet Gazetesi yazarı usta Gazeteci Özgür Şahiner, Gençlerbirliği'nin kuruluşunun 96. yılında yaşanan eksikleri 'Gençler ve Değerler' başlığı ile kaleme almış.

İşte o yazı...

Gençlerbirliği, kuruluşunun 96. yılını yine sönük kutladı. Cumhuriyet ile yaşıt kulübün bu anlamlı gününde, bence daha özel etkinlikler olmalıydı.

Gençlerbirliği, için her zaman bir ekol, bir okul deriz. Gerçekten de öyledir. Geleneği, kendine özgü yapısı, kültürü vardır. Centilmenlik hep ön plandadır. Bu kültürü yaşatmak ve geliştirmek de her dönem ki yöneticilerin asli görevidir.

Anıtkabir ziyaretinden başlayalım. Ekipte; başkan ve yöneticiler, teknik kadro, oyuncular, bazı eski futbolcular, Hacettepe takımı ve bir kaç taraftar var. Kalabalık olmayan bir grup. Başkana bakıyorum, takım elbisesinin içinde, lacivert tonda bir kravat. Böyle özel bir güne kırmızı-siyah kravat yakışmaz mıydı ? Bazı yöneticiler neyse ki buna dikkat etmiş. Eski yöneticilerden bir isim ile bunu paylaşıyorum, bana bir fotoğraf gönderiyor. Yine bir Anıtkabir ziyareti. Duayen Başkan İlhan Cavcav en önde, kırmızı-siyah kravatını takmış. Ardında, daha kalabalık bir grup Ata’nın huzuruna çıkıyor. İşte aidiyet budur. Kulübe ve renklerine duyduğu sevgiyi, özel günde gururla sergiliyor. Küçük bir detay belki ama dikkat çekici.
Çaba harcamak gerek

Yıl dönümleri ayrı bir özen ister. Beştepe alt yapısında, binlerce çocuk-genç ve onların aileleri var. Yaş gruplarında, onlarca takım mevcut. Daha kalabalık bir ekip oluşturulup, Anıtkabir’e gidilse, adında ‘Genç’ ibaresi bulanan kulüp için daha güzel olmaz mı?

Bu anlamlı günde; geçmişte kulübe hizmet eden; yönetici, teknik adam, oyuncu ve çalışanlar Beştepe’ye çağrılsa, günün anısına özel hediyeler verilse, bir yemek organize edilse, bu değerlere kucak açılsa, takımla buluşturulup, bir bağ kurulsa, Gençlerbirliği kültürü yeni kuşaklara anlatılsa, aktarılsa, hoş durmaz mı?

Her yaz Beştepe’de açılan futbol okulu yaş gruplarının dönemlerine, efsanelerin isimleri verilse, onlar adına çocuklara katılım belgesi hazırlansa, kulübün geçmişine sahip çıkılsa, herkes mutlu olmaz mı? Her maç öncesinde, belli sayıda eski oyuncu davet edilse, tribünde ağırlansa, okullara gidilse, gençlere ulaşılsa, şık olmaz mı ?

Bugün, Ankara’nın nüfusu 5.5 milyona yaklaşmış durumda. Şampiyonluk mücadelesi veren takımı, tribünde 2-3 bin kişi izliyorsa, bu sayı 10 binlere taşınamıyorsa, bu durum, proje üretemeyen, bu kültürü anlatamayan, yayılması için çaba sarf etmeyen isimlerin ayıbı değil midir ?  

Gelelim Atatürk Lisesi ziyaretine. Güzel planlanmış, ama iyi uygulanamamış bir düşünceydi. Kulübün kurulduğu tarihi liseye gidecek ekip içinde, yaşı 40’a dayanmış Selçuk Şahin ve yabancı uyruklu Nobre yerine, Mert gibi, Gençlerbirliği alt yapı kültürünü almış isimler tercih edilmeliydi. Ya öğrencilere ne demeli. Medyaya yansıyan sorulara ve cevaplara bakıyorum, Gençlerbirliği bir kenara bırakılmış. İbrahim Üzülmez, Sergen Yalçın, Nobre ise Alex diyor. Selçuk, G.Saray’a attığı golü anlatıyor, F.Bahçe yıllarından bahsediyor. Bağrından koptuğu okulda bile Gençlerbirliği kültürünün yerleşmediği görülüyor.

Ankara Rüzgar’ı esmeli

Bitime 8 maç var ve takım Süper Lige çok yakın. Anlatmaya çalıştığım nedenlerden dolayı ise kentten, heyecandan, coşkudan kopuk bir durum söz konusu. Elbette bir çırpıda bir şeyleri değiştirmek kolay değil fakat fazla geç kalmadan adım atmak, Ankara Rüzgarı’nın etkili esmesi için insanların dikkatini çekmek gerekiyor. Milli maç arası, yönetimin kafa yorması ve bir şeyler üretmesi için güzel bir fırsat değil mi ?

Sistem güven vermiyor

Hakem Özgür Yankaya’nın yönetimi her zaman tartışılıyor. 20 yıl daha maça çıksa bu devam edecek. Malatya maçında, A.Gücü’nün canını yaktılar. Yankaya, iyi değil de VAR’daki hakemlere ne oldu. Diğer maçlarda, gereksiz pozisyonlarda bile VAR’a gidilirken, A.Gücü’nün çok net pozisyonlarında buna hiç gerek duyulmadı. İkaz gelmedi, tartışmaların adeta üzeri örtüldü. VAR saha içinde adaleti sağlamayacaksa, niye var. Hakem insandır hata yapar sözüne eyvallah da teknoloji VAR’ken onu hiçe saymak ne oluyor, anlamak zor. İnsanın aklına başka şeyler geliyor.

Her şeye rağmen A.Gücü futbolcusu, işi hakeme bırakmadan orada puanı almalıydı. Böyle maçlarda, hele takım kritik puandayken bu tür pozisyonları değerlendirmeyi bileceksin. Oraya gitmişken, pozisyona girmişken, sonuçlandıracaksın...

hürriyet gazetesi özgür şahiner gençlerbirliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbol Takımları Erzurum'u Tercih Etti
Futbol Takımları Erzurum'u Tercih Etti
Hatayspor İlhan Palut İle Devam Ediyor
Hatayspor İlhan Palut İle Devam Ediyor
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi