Antalyaspor
Giriş Tarihi : 19-02-2019 08:40   Güncelleme : 19-02-2019 08:40

Antalyaspor'dan Mete Kalkavan'a Büyük Tepki

Antalyaspor'dan Mete Kalkavan'a Büyük Tepki

Başakşehir'e evinde 1-0 yenilen Antalyaspor'da maçın hakemi Mete Kalkavan'a büyük tepki var.

Antalyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz Metek Kalkavan'ın yönetimine inanamadığını belirterek, "En tuhafı da Arda'nın kendisinden çıkmasına rağmen, kendisinin 'benden çıktı' demesine rağmen kararı değiştirmemesi" derken Başkan Ali Şafak Öztürk , "Maçın kahramanı Mete Kalkavan. İki yıllık başkanlık döneminde gördüğüm en art niyetli hakem yönetimiydi" şeklinde konuştu.

Şu ana kadar hiçbir hakem hakkında yorum yapmadığını ifade eden Korkmaz, maçın hakemi Mete Kalkavan'ı, "Mağlup olduğumuz maçta bile hakemleri gidip tebrik ettik ama maalesef bugün bazı şeylere inanamadım şaşırdım. Robinho'nun Nazım'a yaptığı, Emre'nin Fredy'e yaptığı dirsek pozisyonu, Doukara'nın pozisyonu ceza sahası içerisindeki, daha önceden de Galatasaray maçında VAR sisteminin hakemi Mete Kalkavan'dı.
Buradaki Muslera'nın Maicon'a ceza sahasında yaptığı hareket, bunların hiç biri değerlendirilmedi. En tuhafı da Arda'nın kendisinden çıkmasına rağmen, kendisinin 'benden çıktı' demesine rağmen kararı değiştirmemesi. Artık ben bunu kamuoyuna bırakıyorum, başka da bir şey söylemek istemiyorum" sözleriyle eleştirdi.

En art niyetli hakem yönetimi

iki tarafın da pozisyonları olmasına rağmen futbol adına konuşulacak söz olmadığını söyleyen Ali Şafa Öztürk ise "Maçın kahramanı Mete Kalkavan. İki yıllık başkanlık döneminde gördüğüm en art niyetli hakem yönetimiydi. VAR'dan sonra yeni türevleri çıktı. Eskiden direkt yapılıyordu. VAR sistemi var, iyi, geldi, tamam ama kullanın o zaman. Penaltıdır, değildir, buna girmeyeceğim ama bu sistem kullanılmalı. Takımlara bu hakkı verin, kulübeden itiraz hakkı olsun. VAR'a gidilme hakkı olsun. Hakem gitmiyorsa eğer odadaki insanlar uyarsın" diye konuştu.

Nazım Sangare'nin sarı kart gördüğü pozisyona da değinen Öztürk, "Baktığınızda maçın gazıyla karar verilmiş. Belki geri alınabilecek. Nazım'ın sarı kart pozisyonu komedi. Bir oyuncu hakemin hatalı verdiği karara, elini kaldıramayacak mı? Arda taç benden çıktı diyor buna rağmen kararı geri alamıyorsan o zaman senin kendinle ilgili ego problemin var ya da art niyetlisin. Robinho'nun arkadan yapılan müdahalesi var" dedi.

Pozisyonlar hakkında teknik değerlendirme yapmanın görevi olmadığına dikkati çeken Öztürk, şöyle konuştu: "Burada ince doğrama işlemi yapıldı. Bir hakem tarafından temiz işlem oldu. Kamuoyu değerlendirecektir ama VAR'a gidilen ve gidilmeyen konularla psikolojik yönlerle bir hakemin görevi maçı yönetmek ama adil şekilde. Taraftarı, kulübeyi de oyuncuları da yöneteceksin. Statta herkes ayağa kalkıyorsa en azından kibarlık olarak git VAR'a. Millet gerçekten gitti desin. Stada gelen bütün insanlarda hakem art niyetli duygusu oluştu. Yanımda Rusya'nın teknik direktörü vardı,  'Hakem ilginç' dedi. Sağolsun Mete bey çok temiz bir işlem yaptı. Antalyaspor camiası da ben de taraftar da Mete Kalkavan ismini bugünü unutmaz."