Diğer
Giriş Tarihi : 13-01-2019 20:00   Güncelleme : 13-01-2019 20:00

Marangozu, Akrabasını Boksör Yapmış...

Marangozu, Akrabasını Boksör Yapmış...

Delege usulsüzlüğü mahkeme kararıyla kesinleşen ve şu an kayyum davası devam eden Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç hakkında çok ciddi usulsüzlük iddiaları var.

Şu anda imza yetkisi alınan Başkan Gökgeç’in geçmişte yakınlarına çıkar sağladığı, turnuvalara vasıfsız sporcular soktuğu belirlendi. Bunlar arasında futbol hakemliği yapan, marangoz, 10 yıl önce boksu bırakmış kişiler, kick boks sporcusu, hatta Başkan Eyüp Gözgeç’in boks sporuyla ilgisi bulunmayan yeğeni Orhan Nurtaç Gözgeç de var. 
FORMALİTEDEN MAÇ YAPILDI İDDİASI

Akşam gazetesinden Kenan Karcı'nın haberine göre, Ahmet Cömert Boks Turnuvası’nda bu uygulama özellikle son 2 yılda çok yoğun şekilde göze çarpıyor. 2017’de yapılan Ahmet Cömert Boks Turnuvası’nda Eyüp Gözgeç’in yeğeni Orhan Nurtaç Gözgeç’in de aralarında bulunduğu bir çok kişi turnuvaya kayıt yaptırdı. Ancak birçoğu maça çıkmadan (Wolkover) ya da ilk maçta hakem kararıyla (RSC) elendi. RSC ile elenenler arasında Başkan Eyüp Gözgeç’in yeğeni de var. Sporcuların millilik belgesi alması için tartıya çıkıp, kura çekimine katılması yeterli oluyor.

2018’DE DE BENZER TABLO OLUŞTU

11 Eylül 2018’de başlayan ve 15 Eylül’de tamamlanan geçen yılki turnuvada ise tam 24 maç, sporcuların tartıdan sonra çekilmesiyle (Wolkover) sonuçlandı. 20 müsabaka ise yine hakem kararıyla (RSC) sona erdi. Ancak bu kişiler turnuvaya 13 ülkeden daha fazla ülke katıldığı için "Milli sporcu statüsü kazanmayı" hak etti. Boks camiasının önde gelen isimleri buna benzer uygulamaların geçmiş yıllarda olduğunu ve araştırılması halinde çok sayıda usulsüzlük tespit edileceğini belirtiyorlar. 

11-15 Eylül 2018’de yapılan son Ahmet Cömert Boks Turnuvası’na katılan kişiler arasında yer alan futbol hakemi R.C. de ilk maçında rakibine 5-0 mağlup olarak elenen isimlerden...

KADIN VE ERKEK SPORCULAR

2018 Uluslar Arası Ahmet Cömert Boks Turnuvasına kampsız gelen ve RSC veya WOLKOVER’le elenen sporcular:

11. Asliye Hukuk Mahkemesi kararı:

Delege usulsüzlüğü kesinleşti:

DIŞARIDAN 63 KİŞİ

Bu yıl yapılan Ahmet Cömert Boks Turnuvası’nda tam 63 sporcu kampa katılmadan, turnuvaya kayıt yaptırdı. Normalde turnuva öncesi milli sporcular kampa alınıp, oradan turnuvaya dahil edilirken, bu 63 kişinin kamp kadrosunda yer almaması dikkat çekti. 37 sporcu ise kamp yaptıktan sonra turnuvaya katıldı. Bunun yanında gerçekten milli boksör olup, dışarıdan katılanlar da var. 

24 WO. 20 RSC

Ahmet Cömert Boks Turnuvası’na 2018’de dışarıdan katılan 63 kişiyle ilgili çok dikkat çeken bir detay da AIBA’nın sitesinde yer alıyor. Bunlardan 24 kişisi WO. (Wolkover) sonucuyla kaybetmiş... Yani bu sporcunun tartıdan sonra ringe çıkmadığı anlamına geliyor. 20 kişi ise RSC (Hakem kararıyla) maçtan ayrılmış. Yani maçı tamamlayamamış.

SADECE 7 SPORCU

Bir önceki Ahmet Cömert Boks Turnuvası 12-16 Eylül 2017’de yapıldı. Buraya katılan ve milli olan 120’ye yakın sporcunun neredeyse tamamı bir sonraki yıl değişti. 11-15 Eylül 2018’de yapılan bir sonraki turnuvaya katılan 130’a yakın sporcudan sadece 7 kişi bir önceki turnuvada yer aldı. AIBA’nın sitesindeki verilere göre ilk turda elenenlerin tamamı yeni katılanlardan oluşuyor. Milli sporcu tercihlerinin bir yılda yüzde 95 değişmesi bu seçimlerin kötü niyetli olduğuna işaret ediyor...

KONTENJANDAN ÜNİVERSİTE KARSILIKSIZ BURS

"Milli sporcu statüsü" kazanan kişiler, bütün hayatını kurtaracak ayrıcalıklara sahip oluyor.

Milli Sporcu belgeleri A, B ve C klasmanı olarak ayrılıyor. A milli belgesi için üst düzey (Dünya, Avrupa) uluslararası turnuvalara katılmak gerekiyor. Olimpik branşlarda uluslararası fedearsyonların yarışma takviminde yer alan ve en az 17 ülkenin katıldığı yarışmalara giren sporcular ise B milli oluyor. Bunun dışındakiler ise C milli sporcu belgesi alabiliyor. C millilik sporculara şu avantajları sağlıyor: 

1- Antrenörlük kurslarına katılmak için lise ve dengi okullardan mezun olma zorunluluğu varken, milli olan sporcularda bu şartların bulunma zorunluluğu yok. 

2- Bu kişiler ‘Milli Sporcu’ kontenjanlarından daha önce üniversiteye doğrudan giriyordu. Şimdi ise önce sınava girip sonra BESYO’nun parkur sınavlarına katılıyorlar. Ancak burada da tüm öğrencilerle değil, milli sporcuların önceliği olduğu için genelde hepsi üniversiteli oluyor. 

3- A milli sporcu statüsündeki kişiler yüksek öğrenim görürken bin 250 TL, B milliler, 950 TL, C milliler ise 450 TL aylık, karşılıksız burs alıyor.