Güncel
Giriş Tarihi : 13-11-2018 18:00   Güncelleme : 13-11-2018 18:00

UEFA'dan Yeni Finansal Fair Play Atağı

UEFA'dan Yeni Finansal Fair Play Atağı

UEFA, Avrupa kulüplerinin istikrarlı bir para yönetimine kavuşması için başlattığı Finansal Fair Play'le ilgili bir açıklama yayınladı.

PSG ve Manchester City'yle ilgili son günlerdeki iddialar üzerine yapılan açıklamada daha önce kapatılmış dosyaların yeniden açılabileceğinin altı çizildi.

Avrupa futbolunun patronu konumundaki UEFA yaptığı açıklamada yedi yıl önce uygulamasına başlanan finansal fair play öncesi Avrupa kulüplerinin kümülatif borcunun 1 milyar 700 milyon euro olduğu hatırlatıldı.
Aradan geçen sürede yapılan uyum çalışmalarının ardından son verilere göre Avrupa kulüplerinden toplamda 600 milyon euro kâr elde ettiği belirtildi.

Finansal Fair Play'in Avrupa için bir başarı hikayesi olduğunun altı çizilen açıklamada bu sistemin yürüyebilmesinin kulüplerin gönüllülüğüne de bağlı olduğu vurgulandı.

Kulüplerin UEFA'ya geçtiği finansal bilgilerin denetlenip test edilebildiği, bağımsız denetimcilerin de yardımıyla kulüplerin finansal durumlarının kapsamlı biçimde değerlendirilebildiği vurgulandı.

Son günlerde Manchester City ve PSG'nin finansal fair play'e uymadığı halde bunların UEFA tarafından görmezden gelindiğine yönelik iddialar konuşulurken gelen açıklamada UEFA, "Eğer yeni bilgiler ortaya çıkarsa daha önce yapılan analiz ve değerlendirmelere rağmen kulüplerden açıklama talep edilir ve bunları çürütmeleri istenir" denerek iddialara yanıt verildi.

Açıklamanın devamında "Elde edilen yeni bilgiler, daha önceki bilgilerde ve soruşturmalarda istismar yapıldığını ortaya koyarsa yeniden soruşturma açılabilir. Bu yaklaşım UEFA lisansına başvuran ve Avrupa kulüp organizasyonlarından yaşayan tüm kulüpler için evrensel olarak uygulanır" denildi.
UEFA'nın bu açıklamasının başta PSG ve Manchester City olmak üzere bazı kulüpler hakkında yeniden soruşturma başlatılacağının işareti kabul edildi.