Atletizm
Giriş Tarihi : 20-10-2018 09:11   Güncelleme : 20-10-2018 09:18

Atletizmde Doping Skandalı

Atletizmde Doping Skandalı

Ali Erdoğan/YURTSPOR - Uzun atlamada Melis Mey dopingli çıkarken, 800 ve 1500 metrede Meryem Akdağ  dopingli olduğu iddia edildi.

Atletizm Federasyonu bu gelişme nedenle büyük bayanlarda Avrupa Kulüpler Kupası’nıa gidecek takım için karar veremedi.

Atletizmde  dopingde “0” toleransla hareket ettiğini açıklayan  Federasyon iki sporcunun dopingli çıktığını  gizlemesi ve Avrupa’da Türkiye’yi temsil edecek kulübü doping süreci tamamlandıktan sonra yönetim kurulu tarafından gündemine alması dikkati çekti.

ENKA ve Fenerbahçe arasında kıyasıya çekişme sonucunda büyük bayanlarda ENKA Türkiye Şampiyonu olmuştu. Ancak  ENKA sporcularından uzun atlamada Melis Mey'in dopingli çıktığı, 800 ve 1500 metrede mücadele eden Meryem Akdağ dopingli kullandığı ifade edildi.

Bu nedenle Atletizm Federasyonu  ligleri tescil etmedi. 2019 yılında Avrupa Kulüpler Kupası’nda  Büyük bayanlarda  hangi takımın katılacağına karar verilemedi.

ENKA’li iki sporcunun dopingli çıkması nedeniyle Avrupa Kulüpler Kupası’na  Fenerbahçe’nin katılması gerekiyordu.
GÜNDEMDE ORTAYA ÇIKTI  

Atletizm Federasyonunun 18 Eylül 2018 tarihinde yaptığı  ve 7 maddelik gündem toplantısındada  olağanüstü Mali Genel Kurulun 3 Kasım 2018 tarihinde  yapılması kararlaştırırken aynı  kararın 2.maddesi aynen şöyle:

“2017-2018 faaliyet sezonunda yapılan ve biten tüm atletizm liglerinin  Süper Lig bayanlar hariç tescil edilmemesine,kırılan ve egale edilen rekorların ve süper lig bayanlar doping sonuçları belli olmasından sonra geçerli sayılmasına 2018 yılının sonuçlarına göre de 2019 yılında Avrupa da Türkiye’yi Şampiyon Kulüpler  kupasında temsil edecek kadın takımının federasyonumuzun dopingle mücadelede “0” tolerans politikası çerçevesinde yönetim kurulumuz tarafından olması kaydıyla doping ile ilgili süreçler tamamlandıktan sonra karar verilmesine”

MELİS MEY ÖMÜR BOYU

Dopingli çıkan ve Atletizm federasyonu tarafından saklanan iki sporcunun da devşirme olması dikkatı çekiyor. Uzun atlamada  Melis Mey ikinci kez dopingli çıkması nedeniyle ömür boyu, 800 ve 1500 metrede de yarışan Meryem Akdağ’ın ise  4 yıl müsabakalardan men cezası  alması bekleniyor.