Güncel
Giriş Tarihi : 19-11-2014 17:54   Güncelleme : 19-11-2014 17:54

Almanya Türkspor'u konuşuyor

Almanya'da amatör kümede yer alan Türkspor Kulübü, 8 futbolcusu hastalandığı için sahaya çıkamayan rakibi karşısında 3-0 hükmen galip gelmek yerine maçı ertelemeyi kabul etti.

Almanya Türkspor'u konuşuyor

Almanya'da amatör kümede yer alan Türkspor Kulübü, 8 futbolcusu hastalandığı için sahaya çıkamayan rakibi karşısında 3-0 hükmen galip gelmek yerine maçı ertelemeyi kabul etti. Erteleme karşılaşmasını 2-1 kaybedip şampiyonluktan olan Türkspor, bu davranışıyla Almanya Fair-Play Ödülü'nü kazandı.

Almanya'da amatör kümede mücadele eden Türkspor Kulübü, rakip takımın hastalık nedeniyle 8 futbolcudan yoksun olduğu için hükmen kazanacağı maçı, "masa başında değil, sahada kazanmak için" erteletti. Ancak 3 ay sonra oynanan maçı 2-1 mağlup bitirince, sezon sonunda 2 puan farkla şampiyonluğu kaçırdı ve üst kümeye çıkma şansını kaybetti. Türkspor, bu davranışı nedeniyle önce Bölge Federasyonu tarafından "Fair-Play Ödülü"ne değer görüldü. Ardından da Almanya genelinde verilen Yılın Fair-Play Ödülü’nü kazandı.

DÜRÜSTLÜKTEN ÖDÜN VERMEDİLER

Tüm gençlere ve futbol dünyasına örnek olacak olaylar zinciri şöyle gelişti:

Almanya’nın Baden Württemberg eyaletine bağlı 30 bin nüfusu olan Mosbach şehrinde amatör kümede yeralan Türkspor Mosbach 1993 e.V. Kulüp Başkanı Mehmet İlkin, Vfb Breitenbronn takımıyla geçtiğimiz ocak ayında oynamaları gereken karşılaşmanın ertelendiğini öğrendi.

İlkin, ertelemenin gerekçesini öğrenmek için bölge federasyonunu aradı. Yetkililer kendisine, "Rakip takımın 8 futbolcusu hasta ve elimizde doktor raporları mevcut" cevabını verdi. Ancak İlkin, gece boyunca yönetmelikleri araştırarak bir "usul hatası" olduğunu tespit etti. Yönetmeliklere göre, rakip takımın hastalık nedeniyle maçı erteletmesi imkansızdı. Sahaya çıkmadığı zaman da 3-0 hükmen yenik sayılması gerekiyordu. Nitekim, başkan İlkin bu durumu Bölge Federasyonu’na bildirince, yetkililer hatayı kabul ettiler. Karşı takımın hasta futbolcular nedeniyle sahaya çıkamayacağından 3 puanın Türkspor hanesine yazılacağını belirttiler.


"MASA BAŞINDA DEĞİL SAHADA 3 PUAN..."

Ancak karar Mehmet İlkin’in içine sinmedi. Hemen kulübün diğer yöneticisi Cengiz Çelik ile görüşüp durumu izah etti. Sonuçta, iki yönetici ortak bir karar aldılar ve ardından bölge federasyonunu arayıp, "Bizler 3 puanı masa başında değil, sahada kazanmak niyetindeyiz" dediler.

Türkspor Kulübü yöneticilerinin aldığı bu karar büyük yankı uyandırdı. Türkspor, Bölge Federasyonu tarafından "Fair-Play Ödülü"ne değer görüldü. Belediye de kulübü Almanya genelinde verilen Yılın Fair-Play Ödülü’ne aday gösterdi.

ERTELEME MAÇINI 2-1 KAYBETTİLER

Tüm bu gelişmeler olurken, ertelenen maç da oynandı. Ancak şampiyonluğa oynayan Türkspor, Vfb Breitenbronn’a 2-1 mağlup oldu. Sezon sonunda da 2 puan farkla şampiyonluğu ve üst kümeye çıkma şansını kaybetti. Oysa maçı 3-0 hükmen kazansalar, ligi 1 puan farkla şampiyon bitirecek ve üst kümeye çıkacaklardı.

VE ALMANYA FAIR-PLAY ÖDÜLÜ...

Türkspor şampiyonluğu kaybetti ama, Alman futbol camiası bu centilmenliği karşılıksız bırakmadı. Almanya Olimpiyat Spor Federasyonu, İçişleri Bakanlığı ve Almanya Spor Yazarları Derneği tarafından her yıl verilen "Yılın Fair-Play Ödülü"nü bu yıl Türkspor kazandı. Türkspor takımı, ödülünü 5 Aralık günü Dresden’de düzenlenecek törenle alacak.