Reklamı Geç

FIFA'dan Devrim Gibi Kararlar

FIFA'dan Devrim Gibi Kararlar
Bu içerik 576 kez okundu.

Yapılacak değişiklik sonrasında bonservis paraları kulüp yerine FIFA havuzuna verilecek, menajerler de paylarını buradan alacak. Takım kadrosundaki futbolcu sayıları da kısıtlanacak.

FIFA, futbolda yeni ve devrim niteliğinde değişikliklere hazırlanıyor. Dünya futbolunun patronu, transferde para trafiğini kontrol edebilmek ve şeffaflık sağlamak adına bir dizi tedbirler alacak.

Dünya futbolunu yöneten organizasyon tarafından iki yıl önce kurulan Stakeholders Committee (Paydaşlar Komitesi), ikinci olarak yarın toplanacak. CONCACAF Başkanı Kanadalı Vittorio Montagliani'nin başkanlık ettiği komite, kulüpler, lig yönetimleri ve üye federasyon temsilcilerinin görüşlerini alıyor, bu doğrultuda oyunun yapısında değişiklikler yapma amacı güdüyor.

Paydaşlar Komitesi'nin gündeminde önemli yeniliklerin bulunduğu, bu yeniliklerin yeni bir Bosman etkisi yaratacağı belirtiliyor. 1996'daki Bosman vakası sonrasında, futbolcuların serbest transferinin yolunun açılmasındaki gibi devrimlerin hayata geçirileceği ifade ediliyor. 
Buna göre dünyadaki tüm ligler için istikrarlı bir transfer penceresi yaratılacak. Takım kadroları belli sayılarla kısıtlanacak. Menajerlik sisteminde değişiklikler yapılacak, futbol temsilcilerinin hareket alanı daraltılıp kontrol altına alınacak. Komitenin kararları, FIFA Konseyi'nde onaylandıktan sonra resmiyete kavuşacak.

Ödemeler tek merkeze

Gianni Infantino'nun FIFA Başkanı seçilirken en önemli vaatleri arasında yer alan 'şeffaflık' ilkesi uyarınca hayata geçirilmesi düşünülen sistemde, transferde bonservis paraları kulüplere verilmeyecek, ortak bir kasaya aktarılıp buradan dağıtımı yapılacak. Yıllık 6.5 milyar dolara ulaşan global transfer pazarı böylece tamamen kontrol altında olacak.  

Sınavı geçene lisans 

Menajerlerin parasının da tıpkı kulüpler arasındaki alışveriş gibi takas merkezi üzerinden dağıtılması planlanıyor. Ayrıca menajerler bir sınava yapılarak, bunu geçenlere menajerlik hakkı verilmesi ve menajerlik lisansının geçerliliğini sürdürmesi için belli dönemlerde yenilenmesi zorunluluğu planlanıyor. 2013-17 arası dönemde kulüplerin menajerlere ödediği para 1.6 milyar dolardı. 

Menajerlere kar sınırı

FIFA tarafından üzerinde durulan en önemli konulardan bir tanesi de futbolcu menajerlerinin kazançlarının sınırlandırılması ve bunların kayıt altına alınması. 2017'de menajerlere 500 milyon dolar ödendi. Bu ücret 2013'tekinin iki katından fazla. Her geçen gün büyüyen bu pastada, belli menajerlerin piyasayı avucunun içine aldığı ve birçok transferde kayıt dışı durumlar oluşmasından hareketle, menajerlerin kazancına sınırlandırma getirilecek. Buna göre bir menajer bir transferde futbolcunun toplam kazancının yüzde 5'inden fazla gelir elde edemeyecek.

FIFA menajer bonservis haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eljif Elmas Napoli'de
Eljif Elmas Napoli'de
Spor Ekranı
Spor Ekranı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi