Atletizm
Giriş Tarihi : 27-04-2018 14:32   Güncelleme : 27-04-2018 14:32

Artun Talay'dan Flaş Usain Bolt İddiası

Atletizm Milli Takımı Antrenörü Artun Talay, ‘Ben artık yetmiyorum’ diyerek, daha iyi antrenör tarafından çalıştırılmasını istediği Olimpiyat İkincisi Eşref Apak için büyük şans kaçırıldığını söyledi.

Artun Talay'dan Flaş Usain Bolt İddiası

Atletizm Milli Takımı Antrenörü Artun Talay, ‘Ben artık yetmiyorum’ diyerek, daha iyi antrenör tarafından çalıştırılmasını istediği Olimpiyat İkincisi Eşref Apak için büyük şans kaçırıldığını söyledi.

Spor Kulisi programına katılan Dünya Fair Play Ödülü Şeref Diploması sahibi Artun Talay, “Herkesin bir beceri, yeterlilik düzeyi var. Ben o zaman kendimi yetersiz hissettiğim için Eşref Apak’ın daha iyi bir antrenör tarafından geliştirilmesini istemiştim. Finansal nedenlerden olacak, bu isteğim gerçekleşemedi. Eğer o zaman bu yapılabilseydi, Eşref, kırdığı rekorlarla Usain Bolt’tan daha üst değerlere ulaşırdı” dedi.

Konuk olduğu programda Uğur Tenekecioğlu ve Tayfun Özsoy’a Kıvılcım Kaya-Salman’ı çalıştırırken de, daha iyi antrenör talebinde bulunduğunu anlatan Talay, Kıvılcım için de benzer bir fırsatın kaçtığını söyledi.

Doğu bloku ülkelerinin ayrışmasından sonra, küresel spor yapısının değişim gösterdiğini dile getiren Talay, “Ölçü ile sonuçları belirlenen olimpik sporlardan uzaklaşıldı. Futbol, Basketbol, Voleybol, Tenis, Boks ve Otomobil Sporları’na yönelindi. 100 metre rekortmeni kim deseniz, herkes Usain Bolt’u gösterir. En iyi futbolcu kim deseniz, birçok isim sayılır. Küresel spor yapılanması, sonucu ölçülemeyen sporlara yönelerek, bu tür tartışmaların yolunu açtı” diye konuştu.
Devşirme sporculara gerek olmadığını iyi bir araştırma ile yetenekli sporcuların yetiştirileceğini iddia eden Talay, “Bunun için çeşitli modeller var. 19 ildeki spor liselerinin içinde atletizm sınıfları açılacak, bunlar geleceğe yönelik adımlar yaratabilir” dedi.

Bengü Türk televizyonundaki programda atletizmde dopingli sporcu sayısının artışını yorumlayan Artun Talay, “Ölçülebilen sporları yapanlar, dünya üzerinde WADA ve TADA tarafından uygulanan Adams Sistemine kayıtlılar. Sabah 6.00’dan 22.00’ye kadar her an denetim altındalar. Denetimlerin sıklığı bilinçli ya da bilinçsiz hataların ortaya çıkmasına neden oluyor. Oysa, küresel spor yapılanmasına bağlı altı branşın sporcuları Adams sisteminin dışında kalıyorlar. Bu adaletsizlik ortadan kaldırıldığında gerçekler daha net anlaşılır” diye konuştu.