Reklam
Giriş Tarihi : 17-04-2018 22:07   Güncelleme : 17-04-2018 22:07

EKRAN KARTI

Ekran kartı bilgisayarın icat edilmesi ve bu denli yayılıp bizlerin hayatında büyük önem ve yer taşımaya başladıkça duyduğumuz ekran kartı bilgisayar için en önemli parçalardan biridir.

EKRAN KARTI

Ekran kartı bilgisayarın icat edilmesi ve bu denli yayılıp bizlerin hayatında büyük önem ve yer taşımaya başladıkça duyduğumuz ekran kartı bilgisayar için en önemli parçalardan biridir. En önemli parçalardan bir olan ekran kartı bilgisayarlarda görüntünün monitöre yansıtılmasını ve görüntü vermesini sağlayan parçadır ekran kartı. Yani şuan bile karşısında olduğumuz bilgisayar da gördüğümüz her şeyin olabilmesini sağlayan ekran kartının önemini anlatabilmemiz için yeterli bile olur ancak tabi ki de bu kadar kısa kesmeyeceğim. Bilgisayarda yaptığınız bir çalışmanın bir ödevin hazırladığınız belgeleri yazmanızı sağlayan aynı zamanda izlediğimiz videoları ve filmleri izleyebilmemizi sağlayan bir parça sayesinde tüm bunları gerçekleştirebilmeyi sağlar. Günümüzde bilgisayarlın üretimi ile birlikte üretimi artmış olan ekran kartları kendi içlerinde ayrıldıkları özellikleri sayesinde farklı video modları sunmaktadır.

Monitörler sayesinde gördüğümüz görüntüleri sağlayabilmek için monitörler analog sinyaller kullanmaktadırlar.

Ekran kartı ise ekrana gidecek olan görüntünün video yazı ve benzeri şeylerin dijital bilgisini alarak çalışır. Ekran kartı bu aldığı dijital bilgileri kendi depo belleğinde saklayarak analog sinyallere çevirerek ekrana yansıtır ve bizde bu sayede neyi görmek istiyorsak onu monitörde görmüş oluruz. Ufacık bir parçanın bile bizim için ne kadar önemli olduğunu bu sayede anlamış oluyoruz. Teknoloji çağında teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günlük hayatımızda kullandığımız ve her türlü içeriği bilgiyi ulaşmak i.in kullandığımız bilgisayarlar için çok önemli bir parça olarak hayatımız da teknolojik aletler piyasasında yerini göstermektedir.

EKRAN KARTI NASIL ÇALIŞIR;

Ekran kartları kendi içerisinde birçok farklı yapıları bulunmak birlikte hepsinin farklı özellikleri vardır. Tabi ki de ana özellikler olmak zorunda olduğu için ekran kartı 3 ana temel üzerinde çalışmaktadır. Bunlar sırasıyla Video chip, Ram, Ramdac olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.
Video Chip; bilgisayarın verdiği komutlarda görüntüyü ekrana yansıtması için görüntüyü oluşturacak sinyalleri üretmektedir.

Ram; video chip sayesinde ekrana gönderilen görüntü bilgilerinin saklanmasını sağlayan ve onları depo eden bölümdür.
Ramdac; grafik işlemcisinde işlenen ve bunları video belleklerine gönderilen bilgileri monitöre gönderilmez. Bunu yapmasında ki sebeb ise bu sinyallerin dijital olmasıdır. Yukarı da belirttiğim gibi monitörler analog çalışmaktadırlar.

Ekran kartı modellerini incelemek için https://www.incehesap.com/ekran-karti-fiyatlari/  TIKLAYIN.