Etimesgut Belediyespor
Giriş Tarihi : 29-03-2018 09:42   Güncelleme : 29-03-2018 09:42

Etimesgut Belediyespor'dan Müthiş Hamle

TFF 2. Lig Kırmızı Grup ekiplerinden Etimesgut Belediyespor'un tüzüğüne "kulübün borçlarından yönetim sorumludur" maddesi eklendi.

Etimesgut Belediyespor'dan Müthiş Hamle

TFF 2. Lig ekiplerinden Etimesgut Belediyespor, tüzüğünü değiştirdi. Artık borçlardan yönetim sorumlu olacak. Başkan Kartal, “Öyle har vurup harman savurmak yok” dedi

Geçmiş yönetimlerden kalan borçlar nedeniyle kulüplerin zor günler geçirdiği bir ortamda, Etimesgut Belediyespor'un tüzüğünde önemli bir değişikliğe gidildi. Genel kurulda tüzüğe eklenen maddeyle kulüp borcundan yönetim sorumlu tutulacak.

Tüzük değişikliğiyle ilgili bilgi veren kulüp başkanı Hasan Kartal, "Öyle har vurup harman savurmak yok. Artık tüm yönetim beraber kulübü yönetecek" şeklinde konuştu.

YÜZDE 60'I BAŞKANA YAZILDI

Kartal, borcun da yönetim içinde paylaşılacağını belirterek, "Başkana yüzde 60, yönetim kuruluna yüzde 40 düşündük. Yani bir yönetimin borcu 1 milyon ise 600 bin lirası başkanın, 400 bin lirası da yönetim kurulunun. 400 bin lira da yönetim kurulu üyelerine bölünecek. Borcu ödemekle yükümlü olacaklar" diye konuştu.

"Herkes düzgün yönetecek. Herkes borçlanırken düşünecek. Neticede kendisi ödeyecek" diyen Kartal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Spor Toto Süper Lig'deki bir kulübü yanlış yönetmezseniz, bir yönetici hiç para vermeden kesinlikle idare edebilir. Çünkü ne yapacak, har vurup harman savurmayacak. Yüksek bedellerle, garanti ödemelerle sporcu almayacak. Onların altına imza atmayacak. Sözleşmenin altına bir imza atıyorsa onu düşünecek. Ondan sonra gelen para rahat bir şekilde kulübü idare eder."

Kartal, oluşabilecek borcun ödenmemesi durumunda nasıl bir yol izleneceğini anlatarak, "Bir yönetim geldi, 1 milyon borçlandı ve yönetimi devretti. Başka bir yönetim geldiğinde anında o yöneticilere bu maddeyi tebliğ edecek. Borçlarını belirleyecek ve noter aracılığıyla onlara tebliğ edecek. Tebliğ ettikten sonra 2 ay içinde ödemezse yasal yollara gidecek. Eğer yasal yollara gitmezse kendisi de sorumlu olacak. Yeni seçilen yönetim bunu savsakladı ve sümen altı ettiyse o zaman kulübün, derneğin üyelerinden bir kişi, yasal yollara başvurabilecek. Yani bu işin kaçışı yok" ifadelerini kullandı.

'ÖYLE SÖZLEŞMELERİN ALTINA İMZA ATILIYOR Kİ AKLINIZ DURUR'

Söz konusu değişikliğin yönetim içinde denetimi de beraberinde getireceğini vurgulayan Kartal, "Şimdiki sistemde kulüp yönetimlerinde en fazla 3-4 kişi etkili oluyor. Diğer üyeler muhasebeyi, mali durumu bilmiyor ama yeni sistemde bilmek zorunda. Çünkü başkanı da kontrol edecek. Öyle har vurup harman savurmak yok. Artık tüm yönetim beraber kulübü yönetecek. Alttaki mecburen kontrol edecek. Etimesgut Belediyespor yönetiminde 7 kişiyiz. Herkes ilgili, yoksa ödeyecekler. Akıllı bir yönetim, hiç borcumuz yok. Kulübü kendi şirketini yönetiyormuş gibi idare edersen hiç problem olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Kartal, söz konusu değişiklikle kulüplerin yüksek bonservis bedeli ödeyerek transfer yapmak yerine altyapıya yöneleceğine işaret etti. Kulüplerin bütçelerinin önemli bir kısmını yabancı futbolcu transferlerine harcadığını belirten Kartal, "Öyle sözleşmelerin altına yöneticiler imza atıyor ki aklınız durur" dedi.