Güncel
Giriş Tarihi : 16-01-2018 13:01   Güncelleme : 16-01-2018 13:01

Athletic Bilbao'dan tarihi karar

Bask ekibi Athletic Bilbao kadrosunda yabancı oyunculara yer vermemesiyle biliniyor. Ancak bu her zaman böyle değildi.

Athletic Bilbao'dan tarihi karar

Bask ekibi Athletic Bilbao kadrosunda yabancı oyunculara yer vermemesiyle biliniyor. Ancak bu her zaman böyle değildi.

Athletic Bilbao tarihinin 6. yabancı futbolcusunu alıyor İspanya'da Bask milliyetçiliğinin simgesi olan Athletic Bilbao'da daha önce Bask olmayıp da forma giyen 5 oyuncu vardı. İddialara göre 6'ncısı da yolda.
İlk isim Vicente Biurrun... 1990-1994 tarihleri arasında arasında Bilbao formasını giyen Kaleci Biurrun Brezilya, Sao Paulo doğumlu. Ancak Biurrun'un babası Bask.

Biurrun'un takımdan ayrılmasından iki yıl sonra Athletic Bilbao Fransız oyuncu Bixente Lizarazu'yu Bordeaux'dan transfer etti. Fransa milli takımında oynamasına rağmen Lizarazu'nun kökeni de aslında Bask. Fransa'nın İspanya sınırına yakın bölgesinde İspanya İç Savaşı nedeniyle Fransa'ya göçen çok sayıda Bask yaşıyor.

Üçüncü isim Fernando Amorebieta. 2005-2013 yılları arasında Athletic formasına giyen oyuncu Venezuela pasaportuna sahipti. Ancak daha sonra İspanya vatandaşlığı aldı. Bask olmamasına rağmen Amorebieta, Bask kasabası Iurreta'da büyüdüğü için.

Dördüncü isim Aymeric Laporte. Fransız vatandaşı olan Laporte de aslında Bask kökenli. 23 yaşındaki futbolcu halen Bilbao'nun formasını giyiyor.

Javier Iturriaga beşinci isimdi. Meksika doğumlu oyuncu ABD'de okuduktan sonra Bilbao'ya geldi. Athletic Bilbao'da kısa bir süre oynayan Iturriaga Bask kökenliydi.

Athletic'in 6. yabancı oyuncusunun Cristian Ganea olması bekleniyor. Rumen oyuncunun bu yaz takıma katılacağı ve 3 sezonluk kontrata imza atacağı belirtiliyor.