Süper Lig
Giriş Tarihi : 23-06-2017 09:28   Güncelleme : 23-06-2017 10:42

Futbol Federasyonu'ndan kulüplere sert uyarı

TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, UEFA'nın Finansal Fair Play düzenlemesi çerçevesinde uyguladığı denk hesap kuralının Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig'de de uygulanacağını duyurdu.

Futbol Federasyonu'ndan kulüplere sert uyarı

TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, UEFA'nın Finansal Fair Play düzenlemesi çerçevesinde uyguladığı denk hesap kuralının Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig'de de uygulanacağını duyurdu. Düzenlemeye uymayan kulüplere çeşitli cezalar verilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Hüsnü Güreli, UEFA’nın denk hesap kuralının Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’de de uygulanacağını, kabul edilebilir sapma oranına uymayan kulüplerle UEFA gibi anlaşmalar imzalanacağını bildirdi.

Türkiye’de en üst seviye kulüplerin neredeyse hepsinin çok yüksek miktarda borçlanması TFF’yi harekete geçirdi. UEFA’nın Finansal Fair Play uygulamasıyla hayata geçirdiği gelir-gider dengesi, Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’de de uygulanacak. Buna göre takımlar gelirleri kadar harcama yapabilecek ve buna uymayan kulüpler yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Bu yaptırımlar arasında UEFA Lisansı alamama, transfer yasağı, transferi oynatamama ve puan silme cezaları bulunuyor.

Kulüplerin borçlarının tasfiyesi kapsamındaki çalışmalarla ilgili açıklamada bulunan Güreli, “UEFA Lisansı almak isteyen kulüpler talimat çerçevesinde denk hesap esasına uymak durumunda. Denk hesap, incelenen yıl ve öncesindeki 2 yıllık dönemde kulüplerin gelir ve giderlerinin eşit olması anlamına geliyor. Bu uygulama, bu sezon itibarıyla ulusal kulüp lisans sisteminde de uygulanacak şekilde en üst iki lig için yürürlüğe alındı” ifadelerini kullandı.

Futbolda suç ve ceza... Bizde böyle, onlarda öyle!Çin Futbol Federasyonu'nun Oscar'a verdiği ceza, çok yakın zamanda Türkiye'de yaşanan 'suç ve ceza' uygulamasını akla getirdi.İlgili Haberi Oku‘Yaptırım uygulama hakkı mevcut’Süper Lig kulüplerinin yeni sezonda bütçelerinden ancak yüzde 10’luk oranda sapma yapabileceğine dikkat çeken Hüsnü Güreli, “Kulüp Lisans ve Mali Fair Play Talimatı’nda kulüpler için kabul edilebilir sapma oranı öngörülmekte. Kabul edilebilir sapma, bir kulübün denk hesap şartlarına uygun addedilmesi için mümkün olan maksimum toplam denk hesap açığıdır. Kabul edilebilir sapma miktarı ulusal lisans için 2016-2017 sezonunda gelirlerin yüzde 20’si, 2017-2018’de yüzde 10’u, 2018-2019’da da Süper Lig kulüpleri için 10 milyon lira, TFF 1. Lig kulüpleri için 3 milyon lira ile sınırlı olacak şekilde belirlendi. Bu koşullara uyulmaması halinde talimat kapsamında UEFA gibi kulüplerle görüşmeler yapılarak anlaşma imzalanabilecek. Kulüplerce bu anlaşmaya uyulmaması halinde ise Kulüp Lisans Kurulunun puan silme, transfer yasağı veya yeni transfer edilen futbolcuların lig müsabakalarında oynatılamaması gibi yaptırım uygulama hakkı mevcut” açıklamasını yaptı.