Süper Lig
Giriş Tarihi : 26-03-2017 21:57   Güncelleme : 26-03-2017 22:17

Yıldırım Demirören'den yabancı çarkı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği kabul ederse yabanı kuralını kaldıracaklarını dile getirdi.

Yıldırım Demirören'den yabancı çarkı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği kabul ederse yabanı kuralını kaldıracaklarını dile getirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Toto Süper Lig’deki yabancı sayısı-kuralıyla ilgiliçarpıcı bir açıklama yaptı. Demirören, beinsports’ta katıldığı programda “Ben Sayın Cumhurbaşkanımız’ın söyleminekatılıyorum. Yabancı sayısını azaltmamız ve Türk futbolcuların önünü açmak için yerli sayısını artırmamızgerektiğine inanıyorum” dedi.

Demirören “Benim ilk başkanlık dönemimde yabancı oyuncu sayısı 11’e kadar serbestti, sahada da 8’i bulunabiliyordu (6-2). Bir sonraki sezonda yabancı sayısını 6’sı sahada olmak üzere 8’e düşürdük. Bu uygulamalar sonunda Kulüpler Birliği’nden yabancı sınırının kalkması talebi geldi. Kulüplerimizin isteklerine göre hareket eden bir kurum olarak biz de ‘Tamam’ dedik. Hocamız da yabancı artışını değerlendirirken, Türk futbolcusunun Avrupa’ya gidişini sağlayacak sistemi oluşturalım dedi ve şimdiki mevcut sistemi getirdik.

Kulüpler de buna göre yatırım yaptılar. Bu karar 4 senelik bir süreyi kapsıyor ama ben Sayın Cumhurbaşkanımız’ın söylemine katılıyorum. Yabancı sayısını azaltmamız ve Türk futbolcuların önünü açmak için yerli sayısını artırmamız gerektiğine inanıyorum. Bundan sonraki konu ve vazife Kulüpler Birliği’nde. Kulüpler Birliği bunu kabul ederse, yabancı kuralını kaldırırız. Kulüplerin yabancı oyuncularla sözleşmeleri var, hep beraber konuşmak lazım” ifadesini kullandı.