FUTBOL
Giriş Tarihi : 01-03-2023 19:40   Güncelleme : 01-03-2023 20:06

16 taraftar grubundan açıklama: Tribünler halkındır

16 taraftar grubundan açıklama: Tribünler halkındır

6 Şubat depremlerinden sonra oynanmaya devam eden Süper Lig maçlarında atılan “hükümet istifa” sloganlarına yönelik baskılara dair kendilerini “anti-faşist” olarak tanımlayan 16 taraftar grubu açıklama yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önce Fenerbahçe, sonrasında ise Beşiktaş stadyumlarındaki maçlarda yükselen "hükümet istifa" sloganlarının ardından futbol kulüplerini "uyarması" tartışmaları devam ediyor.

Bahçeli'nin futbol müsabakalarının seyircisiz ya da "tedbir alınarak" oynanması talebi ve tribünlerdeki protestoları "kirli siyaset" olarak tanımlaması üzerine 16 futbol kulübünün taraftar grupları dün (28 Şubat) yazılı bir açıklama yayımladı.

Tarih huzurunda

Kendilerini "anti-faşist" olarak tanımlayan taraftar gruplarının açıklaması şöyle:

"Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde depremzede kardeşlerimizin yaralarını elbirliği ile dayanışma ile saran halkımızın, yani 85 milyonun tarafındayız.

"Dar gününde halkın yardımına koşmak yerine çirkin bir siyasi hesap ve aptal bir beceriksizlik ile kurtarma çalışmalarını, yardım malzemelerini, Kızılay çadırlarını geciktiren ve hatta insanlar soğuktan donarken, o insanların vergisiyle alınmış çadırları karaborsadan pazarlayanları ve buna payanda olanları en şiddetli şekilde kınadığımızı tarih ve emekçi halkımız huzurunda beyan ederiz.

Bu ülkenin onurlu tribüncüleri

"Spor kulüplerinin siyasi kurumlar değildir; ancak sporun da siyaset dışı olması imkansızdır. Federasyonların başına iktidar yanlısı yöneticiler getirilirken; statlara iktidar partisi liderinin posterleri asılırken; hiçbir tarihi olmayan siyasi proje kulüpleri şampiyon yapılırken; transferlerde bile bakan-milletvekili telefonlarıyla ayar çekilirken; taraftarlar, iktidarın tribünlerdeki rant ve vesayet aracı olan passolig'e mecbur bırakılırken ses etmeyenler şimdi çıkmış spora siyaset katılmasın diyor.

"Kulüplerin başına çöreklenen yandaş, ihale zengini başkanlar sıraya girmiş iktidara bağlılık metinleri yayınlıyor. Bunu kabul etmiyoruz. Bizler bu ülkenin onurlu tribüncüleri olarak diyoruz ki, kulüpler yandaş yöneticilerin malı değil bizimdir, durmamız gereken yer iktidar sahiplerinin yanı değil soğukta çadır bekleyen halkımızın yanıdır."

Açıklamada imzası olan taraftar grupları şöyle:

Barikat, Mor Barikat (Amedspor), Beleştepe (Beşiktaş), Dev Fenerbahçeliler, Sol Açık (Fenerbahçe), Dersimspor Direniş, Kurtuluş Tayfası (Altay), Karşı Taraf (Gençlerbirliği), Tek Yumruk (Galatasaray), Karakızıl (Gençlerbirliği), 6.Bölge (Adana Demirspor), Taşra (Fenerbahçe), Alkaralar (Gençlerbirliği), Kaplanpençe (Adanaspor), Kızıl Kabus (Altay), Gölkentliler (Van Spor).

Ne olmuştu?

AKP iktidarının deprem bölgesine zamanında ve etkili müdahale etmemesine tepkiyle haftasonu oynanan maçlarda Fenerbahçe ve Beşiktaş tribünlerinden "hükümet istifa" sloganları yükseldi.

Bunun üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, futbol müsabakalarının seyircisiz ya da 'tedbir alınarak' oynanmasını istedi. Protestoları "kirli siyaset" olarak niteleyen Bahçeli taraftarları da tehdit etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soyla da tribünlerdeki "hükümet istifa" sloganlarıyla ilgili olarak "Burada bizim deprem meselesine gömüldüğümüzü zannedenler, güvenlik meselesinde kalkanlarımızı kaldırmayacağımızı zannetmesinler. Bizim mesaimizi bölmesinler, rahat böleriz" demişti.

 
Yetginer MaydaYetginer Mayda

Admin