Süper Lig
Giriş Tarihi : 09-11-2016 13:18   Güncelleme : 09-11-2016 13:18

Spor Toto Süper Lig ithalde zirvede

Spor Toto Süper Lig, %62'lik ithal oyuncu tercihiyle İngiltere Premier Lig'i bile solladı, listede 2. sırada yer aldı. Zirvede Kıbrıs Rum Kesimi Ligi bulunuyor.

Spor Toto Süper Lig ithalde zirvede

Spor Toto Süper Lig, %62'lik ithal oyuncu tercihiyle İngiltere Premier Lig'i bile solladı, listede 2. sırada yer aldı. Zirvede Kıbrıs Rum Kesimi Ligi bulunuyor.

Türkiye'de futbol sektörünün üretim konusunda muadillerinin fersah fersah gerisinde kaldığı bir kez daha tescillendi. Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi'nin Kasım 2016 raporuna göre Süper Lig'de kulüpler kendi altyapısından oyuncu kullanmadığı gibi Türkiye'de yetişmiş oyunculara da güvenmiyor. Hatta öyle ki yabancı serbestliğinin olduğu İngiltere'de dahi ülke dışı yetişmiş oyuncu oranı yüzde 61.8'ken, Türkiye'de bu sayı yüzde 62'yi bulmuş durumda. Yerli oyuncu açığını gurbetçi oyuncu ithalatıyla gideren Süper Lig'i geride bırakan tek Avrupa ülkesi yüzde 65.4 ile Kıbrıs Rum Kesimi Ligi.

AVRUPA'DA DA GİDİŞ KÖTÜ

Her ne kadar bize göre iyi durumda olsalar da Avrupa genelinde de durum iyiye gitmiyor. 2009 yılında kulüpler altyapıdan yetişen oyuncularına yüzde 23 oranında şans verirken, 2016'da oran yüzde 19.2'ye kadar geriledi. İthal oyuncu oranı da yüzde 34.8'den yüzde 38.7'ye kadar yükseldi.

ALTYAPIDA YİNE SONUNCUYUZ

Geçen sezon da altyapı oyuncularına şans tanıma konusunda Avrupa'da sonuncu olan Süper Lig kulüpleri, bu derecesini daha da geliştirdi. Kulüplerimizin kadrosunda yer alan oyuncuların yalnızca yüzde 6,9'u altyapısından yetiştiği kulüpte forma giyiyor. Bu sayı sondan ikinci Portekiz'de 9.6, İngiltere'de 10, İspanya'da ise yüzde 24.1.

AVRUPA FUTBOLU İTHALAT HARİTASI

Avrupa'nın önde gelen ligleri arasında yerli oyuncuya en çok kıymet veren lig Fransa Ligue 1…

Yurt dışında yetişmiş oyuncu oranı yalnızca yüzde 30 olan Fransa'yı yüzde 40 ile İspanyaLa Liga izliyor. İtalya Serie A yüzde 56.2, İngiltere Premier Lig yüzde 61.8 oranında yurt dışından oyuncu ihraç etse de Türkiye'ye bu alanda yetişemiyor.

(Sabah)