Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 09-09-2016 18:35   Güncelleme : 09-09-2016 18:35

Yıldırım 'Sisteme uygun oyuncu yetiştirmeye çalışıyoruz'

Gençlerbirliği Gençlik Gelişim Teknik Sorumlusu Sezai Yıldırım, kulüp web sitesine açıklamalarda bulundu.

Yıldırım 'Sisteme uygun oyuncu yetiştirmeye çalışıyoruz'

Gençlerbirliği Gençlik Gelişim Teknik Sorumlusu Sezai Yıldırım, kulüp web sitesine açıklamalarda bulundu.


Gençlerbirliği Gençlik Gelişim Teknik Sorumlusu Sezai Yıldırım, kulüp web sitesine açıklamalarda bulundu. Gelişim liglerinde sezonun başladığını ancak ilk haftayı fikstür gereği maçsız geçtiklerini söyleyen Yıldırım, ilk maçlarımızı bu hafta oynayacağız dedi. Yıldırım, altyapıya nasıl oyuncu kazandırdıklarını, sistemlerini, hedeflerini ve A takımda bulunan Gençlerbirliği altyapı oyuncularıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, altyapıda oynatmaya çalıştıkları oyun sistemi ve nasıl oyuncu kazandırdıklarını şu sözlerle aktardı:

Öncelikle Gençlerbirliğ’nde nasıl bir altyapı sistemi var, bunu anlatabilir misiniz?

Esas amaç aslında yukarıdaki profesyonel takım hangi sistemde oynuyorsa, o sisteme uygun oyuncu yetiştirmeye çalışıyoruz. Ancak Türkiye’deki şartlar gereği, yukarıdaki zaman zaman yaşanan değişim neticesinde gelen her hocanın farklı bir sistemi olabiliyor. Biz de bu sene, geçen sene temelini attığımız bir projeyi hayata geçirdik. 4-2-3-1 oynuyorduk, dedim ki biz bu sistemi değiştirelim. Altyapımızın bir sistemi olsun. Bunu 5-6 seneye yayılacak bir proje olarak düşündük. Altyapı takımlarımıza bu karar neticesinde 4-3-3 oynatıyoruz. 4-2-3-1’de 10 numara pozisyonunda oynayan oyuncuyu daha efektif kullanabilmek için 3 orta saha oynayalım diyoruz. Buraya alacağımız oyuncular için de bir kriter belirleyelim, 4-3-3’ü oynatabileceğimiz çocukları bu altyapıya kazandıralım. Bir sağ açık alacağız diyelim, 4-3-3’te sağ açıktan ne bekliyoruz, bunları tespit edip buna göre adımlar atıyoruz.

Yalnız U21’e bir serbestlik sağlıyoruz. Çünkü onlar birebir A takımla bağlantılı olmalı.

Altyapı takımlarımıza hangi yöntemlerle oyuncu kazandırıyoruz?

Altyapı için belirlediğimiz scoutlarımız var. Ayrıca özel bir turnuva varsa, oraya hocalarımızı yolluyoruz. Oradan gelen raporlar oluyor. O raporlara göre, orada beğenilen oyuncular için yeni hocalar gönderiyoruz. O da yetmiyor, o oyuncuları davet ediyoruz. Kulüplerinden izin alıyoruz. Bu noktaya özellikle dikkat ediyoruz. Orada o oyuncuyu yetiştiren hocaya kıymet veriyoruz, onlara saygısızlık yapmak istemiyoruz. Oyuncuyu burada misafir ediyoruz ve kendi takımlarımız içinde görmek istiyoruz. Yanılmamak için ince eleyip sık dokuyoruz bu konuda.

Son iki yıldır farklı bir yol daha izliyoruz. Dışarıdan oyuncu almaktansa Ankara içine yöneldik. Gelişim çağındaki çocukları ailelerinden koparıp buraya almak , onları psikolojik olarak yorabiliyor. Küçük çocuklarda bu sıkıntıların yaşanması normal.

Gençlerbirliği altyapısına adım atabilmek için yetenek yeterli oluyor mu? Göz önünde bulundurduğunuz başka kriterler var mı?

Gençlerbirliği kulübünün değerleri var. Biz her zaman şunu anlatıyoruz; 1000’e yakın futbol okulunda öğrencimiz var. Bu gruptan 10 tane futbolcu çıkacak ise diğer 990 öğrenci ne olacak? Biz değerlerimiz vesilesiyle, topluma duyarlı, kültürlü, kişilikli bireyler de yetiştiriyoruz. Sadece futbolcu yetiştirmek değil amacımız. Anneler babalar da muhakkak bunları istiyordur, biz de bunun için elimizden geleni yapıyoruz.

Yine altyapıya bir oyuncu katarken de oyuncuyu tanıyan altyapı hocalarıyla oyuncunun karakterine dair de fikir alışverişinde bulunuruz. Yetenek tek başına bir anlam ifade etmiyor bizim için.

Bir futbolcunun profesyonel olması, A takıma çıkması zorlu ve uzun bir süreç. Bu zorlu süreçte velilere ne söylemek istersiniz?

Velilerin maçları , antrenmanları takip ettiği kafeteryada ve oraya çıkan merdivenlerin kenarlarına yazılar astık. Bu yazılar tamamen velileri ilgilendiren uyarılar. Çocuklarına nasıl yaklaşacağına dair uyarılar ve önerilerde bulunuyoruz. Mesela görüyorum, 10 yaşında çocuğu var; “topa niye öyle vurmadın” diye çocuğa soruyor. Çocuk ağladı ağlayacak… Çocuk buradan ağlayarak gidiyor. Çocuk buraya eğlenmeye geliyor. Bırakın bir saat burada eğlensin, bir saat buraya gelmeden buranın heyecanını yaşasın. Büyük yaşlar da bu antrenmana geliş gidişleri kontrol altına almaya çalışıyoruz benzer nedenlerle.

Velilerin baskısından söz edebiliriz rahatlıkla. Böyle olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Onlara gerekli uyarıları ve tavsiyeleri iletiyoruz. Herkes çocuğunun futbolcu olmasını ister ama bu çocukların burada geçirdikleri, spor içinde kaldıkları süre de çok önemli.

A Milli Takıma, Gençlerbirliği altyapı çıkışlı 3 oyuncu seçildi. Altyapı için büyük bir gurur bu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Gençlerbirliği altyapısı bir marka. A Milli Takım’a giden oyuncuların yetişmesi, onları yetiştiren hocaların emeğinin karşılığı bir bakıma. Gençlerbirliği altyapısının ne kadar kaliteli bir ekip tarafından , ne kadar kaliteli bir hoca kadrosu tarafından yürütüldüğünü gösteriyor bu tablo. Bana buraya geldiğimde “ekibini kur” demişlerdi. Ancak ben buna gerek duymadım. Burada ve Ankara’daki bir çok hoca federasyondaki geçmiş dönemlerde aldığım görevler nedeniyle benim kursiyerim. Bu alanda bir çok hoca ile irtibatım var ya da tanıyorum. Ama Ankara potansiyeline baktığımda, buradaki hocalar Ankara’daki ortalamanın zaten üzerinde hocalar. O nedenle bir değişime gerek duymadık. Bu hocalarımız, bu çocuklarımızı yetiştiren, milli takıma gidiş yollarında onlara emek veren hocalarımız aynı zamanda.

Geçen sene A takımda 11 oyuncumuz vardı, bunların 8’inin filiz lisansı buradan çıkmıştı. Bu başarı altyapıda çalışan hocaların bilgisi, kültürü ve kişiliğiyle paralel giden bir durum.

A takımda altyapıdan çok sayıda oyuncu olmasının ne gibi avantajları var sizce?

Forma aşkı diye bir olay var. Futbol artık profesyonel bir iş. Yabancı ya da başka bir oyuncu burayı sadece profesyonel kariyerinin bir parçası olarak görebiliyor. Altyapıdan yetişen oyuncular , o forma için daha fazla efor sarf edebilir. Para ya da diğer şeyler sonra gelir ve amatör ruhla hareket eder genellikle. Biz şuna çok önem veriyoruz,buradan yetişen oyuncu bu altyapının, bu camianın değerlerini bilmeli. Bu kulübün değerini bilerek yetişiyor oyuncularımız. A takıma çıktıklarında da bu geleneği devam ettiriyorlar.

Türkiye’de genel olarak altyapı konusunda ters giden neler var? Herkes çok önem verilmesi gerektiğini söylüyor ama gerçekler neler?

Altyapıda günü kurtarmak, kendimizi kandırmak en büyük hata. Biz 2000’ler kategorisinde oynuyorsak, 2000’li oyuncularla oynuyoruz. Ama maalesef başka takımlarda görüyoruz , duyuyoruz. Kemik yaşı daha büyük olan oyuncu, kendinden daha küçük yaştakilerle sahaya çıkartılıyor. Bu neden yapılıyor, günü kurtarmak için. O sezon alınacak bir kupa ya da üç puan için. Biz de asla böyle şeyler olmaz. A takıma bu kadar çok oyuncu kazandırdıysak, bunun etkisi çok büyük. Çocuk hangi yaştaysa, o yaş grubunda mücadele ediyor.
“Altyapıya önem verelim” sözü herkesin dilinde ancak bunu icraata geçirecek yatırım ülkemizde yok. Bu konuda bir duyarlılık yok. Kendi yağıyla kavrulan bir sistem değil, destek olunan bir altyapı modeli kazanç sağlatır. Antrenöre verilen ekonomik destek kısıtlı. O destek yüksek olursa, kalite de artacaktır. Antrenörler ailelerini geçindirebilmek için ikinci işi yapmak zorunda. İşinin uzmanı olan, sadece tek bir işe, altyapıya odaklanmış hocalarla çalışıldığında her takımda verim yüzde 100 artacağına inanıyorum ben.

Biz hocalarımızın eğitimine de önem veriyoruz. Takım çalıştıran hocalarımızın hepsi UEFA A mezunu, en üst düzey kursları bitirip bilgilerini sürekli taze tutuyorlar. İletişim konusuna çok önem veriyoruz. Çocukla ve aileyle iletişim çok önemli.