Ankaragücü
Giriş Tarihi : 25-04-2016 20:08   Güncelleme : 25-04-2016 20:08

Amedspor Ankaragücü'nden özür bekliyor

Amed Sportif Faaliyetler Kulübü Başkanı Ali Karakaş, takımının Türkiye’nin renklerini taşıdığını, ırkçı ve milliyetçi bir kulüp olmadığını belirterek, “Amedspor, potansiyel suçlu bir takım değildir” dedi.

Amedspor Ankaragücü'nden özür bekliyor

Amed Sportif Faaliyetler Kulübü Başkanı Ali Karakaş, takımının Türkiye'nin renklerini taşıdığını, ırkçı ve milliyetçi bir kulüp olmadığını belirterek, "Amedspor, potansiyel suçlu bir takım değildir" dedi.
 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ve Doğu ve Güneydoğu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Amed Sportif Faaliyetler Kulübü'ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretin ardından kulüp yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ortak basın açıklaması yaptı.
 

Açıklamayı, Amed Sportif Faaliyetler Kulübü Başkanı Ali Karakaş okudu. Karakaş, taraftarların ve futbolcuların kendi özel sosyal medya hesaplarından paylaştığı barışçıl mesajlardan dolayı haksız olarak maddi ve manevi cezaya tabi tutulduklarını savundu. Bunun, kulübünü siyasi bir alana çektiğini ve belirli çevreler için hedef haline getirdiğini anlatan Karakaş, "Bugün gelinen nokta sporun temel değerleri olan barış ve kardeşlik ile dostluk iken, sahalarda maalesef şiddet ve ırkçı söylemler hakimdir. Amedspor'a yapılan saldırı sadece bizim şahsımıza yapılan bir saldırı değildir. Sporun değerlerine, barışa ve kardeşliğe yapılan saldırıdır. Bugün yanımızda olan kent dinamiklerinin desteğini önemli buluyorum. Amedspor Türkiye'nin renklerini taşıyor. Irkçı ve milliyetçi bir takım değildir. Takım kadrosunda Türkiye'nin her şehrinden gelen sporcular bulunmaktadır. Sporun ruhuna uygun bir şekilde devam edeceğiz. Yapılan haksızlıklara boyun eğmeyeceğiz. Federasyonun bundan sonraki süreçte sporun doğasına uygun karar almasını bekliyoruz. Kulübümüzün daha fazla haksız cezalara tabi tutulması doğru yola götürmeyecektir. Geçen hafta Keçiörenspor'la oynanan müsabakada haksızca temeli olmayan raporlar düzenlenmiş. Federasyonu 3 puanı silme kararı haksız bir karardır. Federasyonun doğru bir karar almasını bekliyoruz. Taraftarımız ideolojik bir propaganda yapmamıştır. Raporda yazılan şeyler düzmecedir. Amedspor potansiyel suçlu bir takım değildir. Amedspor bir futbol kulübüdür" dedi.
 

"AHIM VEYA FIFA'YA BAŞVURACAĞIZ"
 

Gazetecilerin ligden çekilmeleri gibi bir durumun olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Karakaş, "Bu alanda mücadeleye devam edeceğiz. Saldırganlarla ilgili de yargı yoluna başvuracağız. Ancak Türkiye'de sonuç alamamamız durumunda AIHM ya da FIFA'ya başvuracağı" ifadelerinde bulundu.
 

"SALDIRIYI KINIYORUZ"
 

DTSO Başkanı Ahmet Sayar ise, Amedspor'un Fair-play ödülü aldığını anımsatarak, "Saldırıyı kınıyoruz. Buraya gelen deplasman takımları en iyi şekilde ağırlanıyor ve misafir ediliyor. Amedspor'un sanki belli bir kesimin takımı olarak değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz. Amedspor yöneticilerine yapılan bu saldırı, Diyarbakır kentine yapılmış bir saldırıdır. Bu zihniyetteki saldırılara da sessiz kalmayacağız. MKE Ankaragücü'nden özür bekliyoruz. Dilerim bu son saldırı olur" diye konuştu.