Hentbol
Giriş Tarihi : 16-01-2016 09:51   Güncelleme : 16-01-2016 09:51

Avrupa Hentbol Şampiyonas'nda eşcinsellik krizi!

Eşcinsel evliliklere izin vermediği gerekçesiyle Polonya'yı protesto etmek isteyen İsveç kaptanı Karlsson'a izin çıkmadı.

Avrupa Hentbol Şampiyonas'nda eşcinsellik krizi!

İsveç Hentbol Milli Takımı Kaptanı Tobias Karlsson'un, eşcinsel evliliklere izin vermeyen Polonya'yı protesto etmek amacıyla Avrupa Şampiyonası maçlarına 'gökkuşağı' renginde pazubandla çıkmak istemesi krize neden oldu.


Avrupa Hentbol Federasyonu, İsveç Milli Takımı kaptanı Tobias Karlsson'un Polonya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda gökkuşağı rengindeki kaptanlık pazubandı takmasınının kurallara aykırı olduğunu açıkladı.
 

Eşcinsel evliliklerin tanınmasını reddeden Polonya'yı protesto etmek için turnuvada böyle bir pazubant takacağını açıklayan Karlsson, bu kararını,"İnsanların eşitliği için yapılan, kabul edilebilecek bir sessiz protesto" olarak değerlendirmişti. Ancak turnuva öncesinde İsveç Federasyonu'na iletilen karara göre; takım kaptanları sadece ülkelerinin rengini taşıyan kaptanlık pazubandıyla sahaya çıkabilir.


Yaşanan son gelişmeleri 'gerçek bir utanç' diye yorumlayan Karlsson, "Avrupa Hentbol Federasyonu'nun insanlık adına düşüncelerimizi açıklamamıza izin vermemesi üzücü bir durum. Bu kararın benim için sürpriz olduğunu söylemeliyim. Birkaç gün önce bize bu konuda bir problem yaşanmayacağını söylediler. Norveç ve İzlanda kaptanları da aynı protestoyu gerçekleştireceklerini söyledikleri için, onlara da bu pazubantlardan yollamıştık" dedi.
 

AHF asbaşkanı Arne Elovsson'a göre bu konuda alınmış yeni bir karar yok, "Böyle bir olayı önceden yaşamamıştık. İlk kez yaşananan bu olay için, kuralları global bir bakış açısıyla uyguladık" diyerek kararı savundu.
 

İsveç, turnuvadaki ilk maçına bugün Slovenya karşısında çıkacak.