Güncel
Giriş Tarihi : 17-12-2015 16:59   Güncelleme : 17-12-2015 16:59

Erman Toroğlu'na büyük şok!

Şansal Büyüka-Ahmet Çakar davasında mahkeme, usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmaya gelmeyen tanık Erman Toroğlu'nun zorla getirilmesine karar verdi.

Erman Toroğlu'na büyük şok!

Şansal Büyüka-Ahmet Çakar davasında mahkeme, usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmaya gelmeyen tanık Erman Toroğlu'nun zorla getirilmesine karar verdi.


Spor Yazarı ve yorumcusu Şansal Büyüka'ya özel bir televizyon programında ve Twitter'da hakaret ettiği iddia edilen Spor Yorumcusu Ahmet Çakar hakim karşısına çıktı. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Ahmet Çakar ve taraf avukatları hazır bulundu. Hakim, tanık Erman Toroğlu'nun adına çıkarılan davetiyenin tebliğ olduğunu ancak duruşmada hazır olmadığını söyledi.
 

"HAKARET İÇERİKLİ SÖZ DEĞİLDİR"
 

Duruşmada kimlik tespiti yapılan sanık Ahmet Çakar, evli, 2 çocuk sahibi olduğunu, aylık gelirinin ise 25 bin TL olduğu belirti.
 

Ahmet Çakar savunmasında suçlamaları redderek, "İddianamede de belirtildiği gibi 'piero' isimli alet hakkında söylediklerim kesinlikle doğrudur. Müşteki, 'piero' aletinin kullanıldığı Lig TV'nin en az 20 yıldır müdürü konumundadır. Birlikte program yaptıkları Erman Toroğlu en az 10 yıl müşteki ile çalışmış, bu aletin çalışmasına ilişkin ayrıldıktan sonra defalarca suçlamalarda bulunmuştur. Tanık olarak zaten dinlenecektir. Ben bu alete eleştirileri yaptıktan sonra müştekiyi kastederek davaya konu sözleri söyledim. Bu sözü kesinlikle cinsel bir çıkarım amaçlı söylemedim. Yani egemenliği altına alınmış anlamında söyledim. İddia edildiği gibi amaçla söylenmiş olsaydım programa katıldığım arkadaşlarıma hakaret etmiş olurdum. Kesinlikle böyle bir amacım yoktur.Ayrıca benim Twitter üzerinden de hakaret ettiğim iddia edilmektedir. Televizyon programı yapılıp 'piero' hakkında konuştuktan sonra müşteki (Şansal Büyüka), program müdürü Erdem Şener'i arayarak şikayet edeceğini ve mahkemeye vereceğini söyleyince ben de Twitter hesabım üzerinden 'Mahkemeye vermezse adam değildir' dedim. Bu hakaret içerikli söz değildir" dedi.
 

"BİRÇOK SİYASETÇİ BU KELİMEYİ KULLANDIĞI İÇİN ARGO OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"
 

Şikayetçi Şansal Büyüka'nın Avukatı Rezan Epözdemir, "Sanık davaya konu sözü soruşturma aşamasında hegomonya kurmak anlamında kullandığını, yargılama aşamasında ise egemenlik anlamında kullandığını söylemiştir. Neden bu kelimleri kullanmamıştır. Madem ki kastı budur, o zaman neden davaya konu sözü kullanmıştır" diye sordu.
 

Söz alan Sanık Ahmet Çakar ise amacının cinsel yönden hakaret olmadığını tekrarlayarak, "Argo sayılabilen bu kelimeyi daha vurgulayıcı olmak için söyledim. Birçok siyasetçi bu kelimeyi kullandığı için argo olduğunu düşünmüyorum" dedi.
 

TOROĞLU HAKKINDA ZORLA GETİRME KARARI


Mahkeme, usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmaya gelmeyen tanık Erman Toroğlu'nun zorla getirilmesine karar verdi. Sanık avukatına, delillerinin sunması için süre veren mahkeme duruşmayı Mart 2016'ya erteledi.
 

İDDİANAME
 

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Şansal Büyüka 'müşteki', Ahmet Çakar ise şüpheli sıfatıyla yer aldı. İddianamede şüpheli Ahmet Çakar'ın savcılık ifadesinde söz konusu programdaki ifadesini eleştiri anlamında sarf ettiğini, twitlerini de hakaret kastıyla yazmadığını, eleştiri maksatlı yazmış olduğunu söylediği kaydedildi. İddianamede "Şüpheli Ahmet Çakar tarafından programda kullanılan ifadelerin eleştiri boyutunu aşarak kişiyi küçültücü, şeref ve haysiyetini rencide edici mahiyette olduğu öne sürülen iddianamede açıklamaların bir bütün halinde de müştekiyi küçük düşürücü bir uslüpta ifade edildiği anlaşılmıştır" ifadeleri kullanıldı. Twitter mesajlarının da programda açıklanan görüşler doğrultusunda yazıldığı da anlatılan iddianamede şüpheli Ahmet Çakar'ın "Sesli ve görüntülü ileti ile zincirleme biçimde hakaret" suçundan 5 aydan 4 yıl 4 aya kadar hapis isteniyor.