Reklamı Geç

AKP Sporda da Dışa Bağılmılık Yarattı

AKP iktidarı, futbol, atletizm, yüzme ve hatta eskrimde umudunu yurtdışından gelen sporculara bağladı. Kros milli takımının tamamı Afrikalılardan kuruldu.

AKP Sporda da Dışa Bağılmılık Yarattı
Bu içerik 663 kez okundu.

Birçok branşın kendi altyapılarını hiçe sayan AKP iktidarı, futbol, atletizm, yüzme ve hatta eskrimde umudunu yurtdışından gelen sporculara bağladı. Kros milli takımının tamamı Afrikalılardan kuruldu.

Samanı Bulgaristan’dan, eti Urugay’dan, mercimeği Kanada’dan, buğdayı Rusya’dan, soğanı İran’dan ‘ithal eden’16 yıllık AKP iktidarı, sporu da ‘dışa bağımlı’ hale getirdi. Futbol başta olmak üzere birçok branşta kendi altyapılarını hiçe sayan AKP iktidarı,Atletizm , masa tenisi, yüzme ve hatta eskrimde umudunu ithal şampiyonlara bağladı. Özellikle futbol altyapıları 2010 yılı sonrası tamamen çökerken, ‘geleceğin (A) Milli Takımı’ diye adlandırılan ekibin neredeyse yarısı Almanya, Avusturya ve Fransa’da yetişen isimlerden oluşuyor.
Atletizm tamamen çöktü!

AKP iktidarına kadar atletizmde en azından orta ve uzun mesafelerde Veli Ballı, Ahmet Altun, Mehmet Yurdadön, Mehmet Terzi, Zeki Öztürk, Haydar Doğan, Necdet Ayaz gibi isimler çıkarıp uluslararası alanda başarı elde eden Türkiye, son dönemde tüm yatırımını Afrika, Latin Amerika ve Türki Cumhuriyetlere yaptı. Kısa mesafelerde Küba, Jamaika, orta ve uzun mesafede de Afrika pazarına yönlenen Türkiye, Azeri atlet Ramil’i de bünyesine katıp Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda elde edilen tüm madalyalara bu isimlerle ulaştı. Yine Dünya Kros Şampiyonası’nda kürsüye çıkan Türkiye Kros Milli Takımı; Aras, Meryem, Ali ve Yasemin’den kuruluydu. Ancak bu 4 atletin doğumlarındaki isimleri; Kibitok, Maiyo, Stanley ve Vivian’dı. Haber ajansları, 2017’deki bu başarıyı, ‘Yeni Türklerin zaferi’ olarak duyurmuştu. Yine kısa mesafede müthiş işler yapan Ramil’in Azeri, Escobar’ın Küba, Jack Ali’nin de Jamaikalı olduğu gözlerden kaçmadı. İşin kötüsü bu isimlerin büyük bölümü başarı için dopinge sarıldı, Türkiye’nin adı kara listeye geçti. Doping yapmayanlar ise Türkiye’de kazandıkları paraları, kendi ülkelerinde yatırıma çevirdiler.

Yüzmeye Osmanlı devşirmesi!

Yüzmede Derya Büyükuncu’dan sonra olimpiyat finali yüzecek isim yetiştirmekte zorlanan Türkiye, TOHM projesi devam etsin diye Ukrayna’dan Viktroia Zeynep’i ithal etti. Dönemin Yüzme Federasyonu; gelen tepkileri, “Eski Osmanlı toprağından soydaşımızı getirdik” diye kendisini savunmuştu. Ancak Zeynep, istenen başarıyı getiremedi.

Masa tenisi ağlıyor!

AKP iktidarı öncesi Oktay Çimen gibi önemli isimlerle uluslararası arenada söz sahibi olan Türkiye, ne yazık ki son yıllarda Melek Hu, Cem Zeng, Ali Li, Bora Vang, Şirin H. ile ayakta durabiliyor.

İşte o sporcular

FUTBOL - Kaan Ayhan: (Schalke altyapı), Ömer Toprak (Ravensburg altyapı), Tarkan Serbest (Austria Wien altyapı), Hakan Çalhanoğlu (Waldhof Mannheim altyapı), Yunus Mallı (Sportfreunde Fasanenhof altyapı), Emre Mor (Danimarka Bronshoj Boldklub altyapı), Nuri Şahin (Meinerzhagen altyapı), Tolga Ciğerci (Phiesewarden altyapı), Kenan Karaman (MTV Stuttgart altyapı), Cenk Tosun (SV Frankfurt).

ATLETİZM - Ramil Guliyev (1990 Bakû doğumlu. Azerbacan formasıyla Avrupa şampiyonluğu kazandı. Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü’nde 2. oldu. 2011’de Türk vatandaşlığına geçti. Londra’da düzenlenen 2017 Dünya Şampiyonası’nda 200 metrede 20.09’la birinci olup Türkiye’ye bu mesafedeki ilk altın madalyayısını getirdi.

Polat Kemboi Arıkan: Kenya doğumlu olan Arıkan, 2011’de TC vatandaşı oldu. 2012 ve 2014 Avrupa Atletizm şampiyonalarında 10 bin metrede altın madalya kazandı.

Elvan Abeylegesse: 1982 Etiyopya doğumlu Elvan’ın gerçek ismi Hewan Abeye. 2004 Olimpiyatları’nda Türkiye adına yarışmaya başladı. Birçok altın madalya aldı. İsmi doping skandalına karıştı.

Tarık Langat Akdağ: Doğma büyüme Kenyalı olan Akdağ, 2011’de TC vatandaşı yapıldı. 2012’de engelli koşuda gümüş madalya kazandı.

Mert Girmalegesse: Bir dönem Selim Bayrak ismini de kullanmış olan Mert’in gerçek adı Shimelis Girma Legese... Etiyopya’dan yetişen bir uzun mesafe koşucusu.

Jak Ali Harvey: Asıl adı Jacques Harvey olan Jamaikalı sprinter Harvey, Türkiye’ye gelen atletler kervanına katılanlardan... İlham Tanui Özbilen: Asıl ismi William Biwott Tanui olan Kenyalı orta mesafe koşucusu, 2010’da vatandaşlık aldı.

Axel Luxa: Slovenya doğumlu 19 yaşındaki uzun atlama sporcusu Luxa, milli takımlarda yer alıyor.

Ali Kaya: Asıl ismi Stanley Kiprotich Mukche olan Kenyalı uzun mesafe koşucusu, Amsterdam 2016 Avrupa Şampiyonası’nda 10 bin metrede gümüş madalya kazandı.

Yasmani Copello Escobar: İsmini değiştirmeyen Escobar, Kübalı. Amsterdam 2016 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye adına yarışıp 400 metre engellide altın madalya aldı.

Yasemin Can: 2015 ortalarına dek Kenya adına yarışan ve asıl ismi Vivian Jemutai olan Can, Amsterdam-2016 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye adına yarışarak 10 bin metrede altın madalya elde etti.

Karin Melis Mey: Aslen Güney Afrikalı olan Mey, 2008’in Haziran’ında vatandaşlık aldıktan sonra aynı yaz Pekin-2008 Olimpiyatları’nda Türkiye adına uzun atlamada yarıştı.

Meryem Erdoğan: Etiyopya asıllı Mariam Tanga, 2012’deki doping nedeniyle 2 yıl ceza aldı.

Mirela Dulgheru–Renda: Romanya doğumlu uzun atlama sporcusu Renda, 1999’da evlilik yoluyla vatandaşlık aldı ve milli sporcular arasına katıldı.

MASA TENİSİ - Melek Hu: Asıl adı Hou Mei Ling olan Çinli, TC vatandaşı olduktan sonra Ay - Yıldızlı formayı giydi. Cem Zeng: Asıl adı Zheng Changgong olan Cem, TC vatandaşı olduktan sonra Türkiye adına forma mücadele etti. Ahmet Li (Çin).

YÜZME - 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndaki yabancı olup sonradan Türk vatandaşlığına geçen sporcularımız: Viktoria Zeynep Güneş (Ukrayna), Ekaterina Avramova (Bulgaristan)

BASKETBOL - 12 Dev Adam’da oynayan yabancı kökenli oyuncu: Bobby Dixon (Ali Muhammed (ABD’li). Kadın Milli Takımı: Lara Sanders (Almanya doğumlu, ABD’li), Q.Hollingsworth (ABD’li).

ESKRİM - Martino Minuto (İtalyan asıllı, sonradan Türk vatandaşı oldu), Szabolcs Böjte (Macar, sonradan Türk vatandaşı oldu).

AKP futbol basketbol atletizm yabancı uyruklu sporcular milli takım devşirme sporcular
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hasan Kılıç 3.Kez Baba Oldu
Hasan Kılıç 3.Kez Baba Oldu
Halkbank'tan Faik Samed Güneş Açıklaması
Halkbank'tan Faik Samed Güneş Açıklaması
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi