Reklamı Geç

Ankaragücü Belgesili gösterime giriyor

Başkentin 107 yıllık markası Ankaragücü, Türkiye’nin ilk ultra HD kanalı TRT 4K tarafından çekilen belgeselde anlatılacak. Belgesel 7 Ekim Cumartesi saat 20.00’de gösterilecek

Ankaragücü Belgesili gösterime giriyor
Bu içerik 1049 kez okundu.

Başkentin 107 yıllık markası Ankaragücü, Türkiye’nin ilk ultra HD kanalı TRT 4K tarafından çekilen belgeselde anlatılacak. Belgesel 7 Ekim Cumartesi saat 20.00’de gösterilecek

Ankaragücü'nün, Türk ve dünya futbolunda eşine az rastlanabilecek 107 yıllık tarihi, Türkiye'nin ilk Ultra HD kanalı olan TRT 4K tarafından belgesel formatında çekildi.

Kaderin garip bir cilvesi olarak İstanbul'da kurulan, defalarca ismi ve forma rengi değişen şanlı Ankara takımı Ankaragücü ile ilgili hazırlanan 80 dakikalık belgeselde Ankaragücü tarihini kaleme alan Veli Necdet Arığ da unutulmadı. Belgesel kendi türünde Türkiye'nin ilk 4K spor belgeseli olma özelliğini taşıyor. Belgeselde yaklaşık 40 kişi ile gerçekleştirilen röportajlar yer alıyor. Bunların içinde eski ve yeni futbolcular, spor yazarları, yöneticiler, taraftar grubu liderleri, teknik direktörler de var. Ayrıca şampiyonluk sezonu ile ilgili çok özel görüntüler de 4K kalitesinde çekildi. Bunun yanı sıra dönemsel anlatımlar için kullanılan gazete ve fotoğraf içerikleri de yüksek kalitede kullanılarak belgeselin görselline artı değer katıldı. Yapımını Hikmet Kocaman, yönetmenliğini ve kurgusunu Mahmut Atalay Yalav'ın üstlendiği belgesel ilk kez 7 Ekim Cumartesi akşamı saat 20.00'de TRT 4K ve TRT Spor ekranında sporseverler ile buluşacak.

"İMALAT-I HARBİYE" DÖNEMİ

Belgeselin bu bölümü, genel olarak Ankaragücü'nün kuruluşu, gelişimi ve 70'liyıllardaki yükselişini içeriyor… Ayrıca ülkemize ve Ankara'ya futbolun gelişi, Ankaragücü'nün bir ulusun kaderine maya olan imalat-ı harbiye ruhu ile KurtuluşSavaşı'nda bağımsızlığımıza göz dikenlere karşı verdiği mücadele ve bununla birlikte Ankara'ya ve Türk futboluna kattığı değerler anlatılıyor.

SARI-LACİVERT 'KUPA BEYİ'

Bu bölümde ise, 70'li yılların sonunda ülkemizde yaşanan siyasal, sosyal ve ekonomik sıkıntılarla birlikte gelen darbe yılları ve Ankaragücü'nün bugüne kadar dünya futbolunda yaşanmamış bir ilki gerçekleştirerek 2.Lig'de oynarken Türkiye Kupası ve Devlet Başkanlığı kupasını kazanarak Süper Lig'e (1.Lige) yükseltilmesi ve o dönem yaşananlar anlatılıyor. Ayrıca "Kupa Beyi" lakabı ile çıktığı Süper Lig'de inişli çıkışlı yıllar yaşaması, büyük badirelerin atlatıldığı, yönetim krizlerinin yaşandığı önlenemez düşüşü de konu ediliyor. Armaları uğruna baş koydukları yolda, hiçbir engelin caydıramadığı, yaşanılan onca sıkıntının görmezden gelindiği yılların sonunda, Ankaragücü'nün tekrar yükselişe geçişi de belgeselin son bölümünde konu ediliyor. 2016-17 sezonunda diriliş parolasıyla çıktıkları yolda "O sene bu sene" diyerek şampiyon olan Ankaragücü'nün, bu yolda yaşadıkları da tüm yönleri ile özel görüntüler eşliğinde belgeselde yer alıyor.

ankaragücü 4K belgesel haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Kadah'ı Göztepe Kaptı
Deniz Kadah'ı Göztepe Kaptı
Hazırlık Maçları Sonuçları
Hazırlık Maçları Sonuçları