page contents
Reklamı Geç

Amerikalılar futbolu neden sevmiyor?

Amerikalılar futbolu neden dünyanın geri kalanının sevdiği kadar sevmiyor?

Amerikalılar futbolu neden sevmiyor?
Bu içerik 612 kez okundu.

Amerikalılar futbolu neden dünyanın geri kalanının sevdiği kadar sevmiyor?

Amerikalıların futbol ile hiç ilgilenmediğini söylemek mümkün değil. Her 4 yılda bir Dünya Kupası boyunca aslında futbol tüm Amerika'da büyük ilgi görüyor.

Buna ek olarak Amerika'da bazı kanallar Avrupa liglerinden maçları yıl boyu gösteriyorlar. 

Ayrıca Amerika'da Henry, Beckham, Pirlo, Lampard gibi büyük yıldızların emekliliklerinden önce uğradıkları Major  League Soccer (MLS) adında bir lig de var.  

Ancak bunlar futbolun Amerika'da dünyanın geri kalanındaki kadar ilgi gördüğünü söylemek için yeterli değil.

Bir ankete göre, futbolu en sevdikleri spor olduğunu söyleyen Amerikalıların oranı sadece yüzde 2. Bu oran Amerikan futbolu için ise yüzde 46.

FUTBOLA İLGİ NEDEN İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL?

İlk sebep: Sporlar arası rekabet

Amerikan futbolu, beyzbol, basketbol, buz hokeyi gibi sporların Amerika'da çok popüler olması önemli bir faktör. Futbol halihazırda büyük takipçi kitlelerine sahip bunca sporun arasından sıyrılıp daha fazla popülarite kazanmakta zorlanıyor.

Amerikan Futbolu: Gerçek erkeklerin sporu!

Amerikalılar futbolcuların basit bir müdahale ile kendilerini yere bırakmalarından, en ufak temas ile dakikalarca yerlerde yuvarlanmalarından hiç de hoşlanmıyorlar. Bunun yerine fiziksel olarak güçlünün kazandığı, onca koruma kıyafetine rağmen bol bol kemik kırılan, sakatlık yaşanan ama kimsenin de halinden şikayet etmediği Amerikan futbolu Amerikalılara çok daha erkeksi ve ilginç geliyor.

Beraberlik

Futbolun diğer birçok sporda pek olmayan bir özelliği var; beraberlik.  Bu çok anlamsız geliyor. Amerikalılara göre izledikleri oyunların her zaman bir kazananı olması gerekli. Berabere biten bir maçı izlediklerinde, maça ayırdıkları tüm zamanının boşa gittiğini düşünüyorlar.

Sayı Azlığı

Futbolda bir maç 3-2 bittiyse buna bol gollü maç diyoruz.  Futbolda sadece 1-2 gol atılan maçlar ya da skorsuz biten maçlar da gayet olağan. Bu da Amerikalılara çok sıkıcı geliyor. İzledikleri oyunlarda sürekli olarak sayı yapılmazsa canları sıkılıyormuş. Bu nedenle Amerikalıların çok düşkün olduğu basketbol, Amerikan futbolu gibi sporlarda onlarca sayı yapılması gayet olağan durumlar.

http://orhankaradag.blogspot.com/2016/10/amerikalilar-futbola-neden-soguk_20.html

amerikan futbolu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hangi Maç Hangi Kanalda?
Hangi Maç Hangi Kanalda?
Fransa'da Hamilton Önde Başlayacak
Fransa'da Hamilton Önde Başlayacak